KARİKATÜRİST MİKAİL ÇİFTÇİ İLE RÖPORTAJ

KARİKATÜRİST MİKAİL ÇİFTÇİ İLE RÖPORTAJ

Bu sayımızda ki röportaj bölümümüzde, günümüzde çok önemli bir propaganda aracı olan Karikatür’ü ele aldık. Bu alanda son zamanlarda çizdiği karikatürlerle isminden çok bahsettiren Karikatürist Mikail ÇİFTÇİ ile bir röportaj yaptık. Sizleri keyifle okuyacağınız röportajımızla baş başa bırakıyoruz.

Öncelikle değerli vaktinizi bize ayırıp röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

-Karikatüre verdiğiniz önem,ilgi ve hassasiyetizden dolayı, ayrıca yaptığım işi anlatma ve tanıtma fırsatını bulacağım bu röportajda bize yer verdiğiniz için ben de çok teşekkür ediyorum.

Mikail ÇİFTÇİ kimdir? Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

-Şanlıurfa doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Urfa’da tamamladım. Üniversite öğrenimimi yine aynı şehirde gördüm. Harran üniversitesi İnşaat teknikerliği mezunuyum. Aynı üniversitede fizik bölümünü okudum,ancak eğitimimi tamamlamadım. Şu an Açık öğretim fakültesi işletme bölümüne kayıtlıyım. Gördüğünüz gibi okuduğum bölümler resimle pek alakalı değil J) . Yani karikatürle ilgilenmeden önce de yaptığım işler yine resim ve karikatürden uzaktı. Ama şu an ulusal yayın yapan özel bir TV kanalında (Rehber TV’de) ‘’Günün Çizgisi’’ adı altında karikatür yapıyorum.

Öncelikle karikatür çizme maceranızdan bahsede bilir misiniz? Ne zamandan beri çiziyorsunuz?

-Yani sadece resim veya karikatür değil, herhangi bir sanat dalına olan ilginiz, hangi iş veya hangi bölümü okursanız okuyun, sizin ilginizi ve bağınızı ondan koparamıyor. Karikatür de resim sanatının bir dalıdır,yani temelinde resim yatar. Resime olan ilgim herkeste olduğu gibi bende de çocukluktan beri var. Yani bu ilgim hiç kopmadı.hangi derse girsem veya hangi dersi çalışsam mutlaka kitabın,defterin bir köşesine bir şeyler karalıyordum. Amâ zamanla bir şeylerin sizi tatmin etmediğini farkediyorsunuz resim yaparken bir şeyler katmak veya düz resimden biraz uzaklaşmak istiyorsunuz. Bu düşünce,beni realist (gerçekçi) resim tarzından,biraz da sürrealist (gerçeküstü) resim tarzına yönlendirdi.Karikatüre olan ilgim o zaman güçlendi ve bu ilgi yaklaşık 5-6 seneyi bulsa da, karikatüre başlama-çizme maceram TV de çalışmam ile başladı. Burada çizgi film-animasyon yapmak ve öğrenmek maksadıyla işe başladım. Yaklaşık 10 ay bu iş ile uğraşırken, derken karikatür çizmeye karar verdik ve yaklaşık 2 buçuk yıldır karikatür çiziyorum diyebilirim.

Güncel konularla ilgili çizdiğiniz bazı karikatürler hakikaten hislerimize tercüman oldu ve gündemde de iyi bir yankı yaptı. Bununla alakalı tebriklerimizi sunmak isteriz.

-Teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Karikatürlerin temasını nasıl belirliyorsunuz? Bu konuda başkalarıyla fikir alışverişinde bulunma ihtiyacı duyuyor musunuz?

-Karikatürlerimiz günlük yayınlandığı için haliyle gündemi sıkça takip etmemiz gerekiyor. Günün öne çıkan başlıkları, gündemi meşgul eden önemli gelişmeler nelerdir, kimi zaman öne çıkarılmasa da ama önemli gördüğümüz, gündemde tutulması gereken kimi konuları iyi analiz ederek ve arkadaşlarımızla da çoğu zaman istişare ederek o güne özel bir konu belirliyoruz. Yani gözden kaçırma ihtimalimizin olduğu kimi gündem ve olaylar hakkındaki konuları belirleme aşamasında fikir alışverişinde bulunduğumuz da oluyor. Tabi konu ve konunun tasarım ve fikri ayrı aşamalardır. Tasarım ve fikir aşamasında tabiri yerindeyse artık top bizde oluyor )

Peki konusunu belirlemekten tutun çizimine kadar bir karikatür çizimi ne kadar vaktinizi alıyor? Bu süreçten biraz bahsedebilir misiniz? Ayrıca çizdiğiniz karikatürler nerelerde yayınlanıyor?

-Evet, bahsettiğim konu belirleme aşamaları, yani gündem analizi ve bu analizi arkadaşlarımızla da paylaşarak ortak bir konu üzerinde mutabık olduktan sonra artık karikatürün en büyük dilimini oluşturan tasarım ve fikir bulma aşamasına geçiyoruz. Mesela gündemi meşgul eden bir olay varsa ve bunun çizime değer bir yanı varsa, karikatüristin yapacağı tasarım şekli kafasında dönmeye başlar. Fakat tam rayına oturması ve demlenmesi biraz daha zaman alır. Yani karikatürün en zor aşaması bu diyebilirim. Fikrin bulunması ve tasarlanması. Tıpkı şiir gibi aslında, ilham denen şeyin gelmesi veya gelmemesi gibi bir şey. Kimi zaman o tasarım kafanızda şimşek gibi çakar, kimi zaman saatlerce düşünürsünüz. Genel olarak yazısız karikatür yaptığım için bu düşünce aşamasının zamanı da buna bağlı olarak artıyor.Karalarsınız,eskizler yaparsınız,yap-boz yaparsınız ama sanki fikir geleceği zamanı biliyormuş gibi durur,sabreder ve ansızın çıkagelir J)…Belki de karikatürist için en mutluluk verici andır kafasındaki tasarım bittiğinde. Çünkü orda biten tasarım ve fikir aynı zamanda o karikatürün bitmesi için önemli bir yüzdelik payı oluşturuyor.Yani bazen 10 dakikada da gelebiliyor bu fikir bazen 4 saatte de geliyor. Bundan sonraki aşama çizim aşaması, önce fikrin eskizini yapıyoruz sonra asıl çizime geçiyoruz. Çizimin detayına ve sadeliğine göre zamanlaması da değişiyor.Yani ortalama bir saati olmamakla beraber 5-8 saat süren aralıkta bir zaman harcıyoruz diyebiliriz.

Yaptığım karikatürler, hafta içi hergün Rehber TV’de Ana haber bülteninden hemen sonra, Günün Çizgisi adıyla yayınlanmakta. Aynı zamanda toplumun büyük rağbet gösterdiği, büyük bir kitleye hitap eden sosyal medya hesaplarımızdan da günlük olarak yayınlıyoruz.

Karikatür çiziminin gündelik hayatınıza etkisi veya katkısı var mı? Somut yaşadığınız örnekler varsa dinlemek isteriz.

Karikatürde belirleyici nokta hayal gücü, farklı düşünebilme, espriyi yakalayabilme gibi beceriler ön plandadır. Bunlar başlangıç için olmalıdır fakat zamanla bu konularda da kendinizi geliştiriyorsunuz. Yani fikir-tasarım için düşünülen zaman zarfında beyninizi normalinden daha fazla zorluyorsunuz, çalıştırıyorsunuz. Çalışan demir pas tutmaz mantığıyla baktığımızda aslında farklı düşünme, farklı tasarlama size bir nevi beyin egzersizi yapmanızı sağlıyor. Bu da günlük hayatınızda olaylara daha derinlemesine  ve ince bir bakış açısıyla bakmanızı sağlıyor. Artısını-Eksisini daha kolay tarta biliyorsunuz. Olaylara faklı bakış açılarıyla yaklaşabiliyorsunuz. Bir diğer açıdan acil durumlarda zaman ve stres yönetimini kontrol edebiliyorsunuz. Yani benim şahsen günlük belli bir saate yetiştirmem gerek. Kimi zaman tasarımım zaman aldığından, çizim için çok az bir zamanınız kalıyor ama bunu yetiştirmeniz gerekiyor ve belli süre sonra bunu yetiştiriyor ve kontrol altına alabiliyorsunuz. Haliyle bunun günlük hayatınızda da faydasını görüyorsunuz. Yaptığımız karikatürler çok şükür ilgiyle takip ediliyor ve olumlu tepkiler alıyoruz. Yaptığımız işin topluma yararlı olması ve olumlu karşılanması bizleri de mutlu ediyor, iş ve günlük yaşantımızda bize moral ve motivasyon sağlıyor.

Gördüğümüz kadarıyla karikatürleriniz “sadece” mizaha yönelik değil, ciddi konuları ciddi bir şekilde de işleyebiliyorsunuz. Demek istediğim karikatürlerin sadece güldürmesi mi gerekir? Yoksa güldürmeyen bir ironi de karikatür sayılır mı?

Karikatür, sadece komik ve güldüren bir sanatmış gibi genel bir algı var. Karikatür, eleştiren, yeren, taşlayan, göndermede bulunan bir muhalif sanatın yanında, düşündüren, öneren, öven, uyaran ya da toplumda olan ancak fark edilmeyen bazı konuları  tasarlayarak yine topluma yansıtan bir sanat dalı olarak da tanımlayabilirim. Benim yaptığım karikatürler genel olarak yazısız ve düşündüren türden. Bu da işinizi biraz zorlaştırıyor. Yani tek karede yazı-baloncuk kullanmadan bir konuyu işliyorsunuz, buna anlam yüklüyorsunuz ve bunları gören kişilerce anlaşılması için basit ama anlam yüklü yapmaya çalışıyorsunuz. Bu da zor ama zevkli bir durum. Çünkü bazen sayfalarca yazılması gereken bir konuyu bir karede yansıtmak güzel bir şey.

Peki, gördüklerimizin dışında başka çalışmalarınız var mı? Mesela mizah üzerine çalışma yapıp bir kitap veya dergide toplamayı düşünüyor musunuz?

-Yani böyle bir düşüncem var doğrusu. Elimizde karikatürlerimiz de baya birikmiş. Onları derli-toplu bir şekilde kitap-dergi haline getirmek iyi olacaktır. Karikatürler günlük hayatın ve olayların bir yansıması olduğu için,dergi veya bir kitap da toplatılması, olay ve durumların unutulmaması, canlılığını koruması açısından önemlidir. Aynı zamanda bir eser olarak elimizde kalır. Sizin vesilenizle de sponsor olmak isteyen varsa duyurulur )

Karikatür konusunda Müslümanlar ne durumdadır? Bu aracı sizce yeterince etkili bir şekilde kullanabiliyor muyuz?

-Yani karikatürün insan ve toplum üzerindeki etkisi fazladır. Okuduğunuzu çabuk unutabilirsiniz ama gördüğünüzü çabuk unutmazsınız. Ya da şu açıdan da yaklaşabiliriz, günümüz teknoloji çağı her şey çok hızlı gelişiyor, zaman çok hızlanmış artık insanlar çok fazla yazı veya kitap okumak yerine anlık haber başlıkları veya görsellere daha çok ilgi duyuyor. Artık dünya, insanlara kısa sürede daha çok mesaj vermek ve bilinçaltına daha çok mesaj gönderme gayretinde. Bunun için görseller bu konuda çok etkili bir konumda. Müslüman karikatüristler mevcut ama yeterli mi tabi ki değil. Sürekli zulüm,baskı, işgal yaşayan Müslümanların karikatüristlerinin olması çok etkili bu konuda. Zihinlerde yerini koruyan Hanzala karakteriyle bilinen Filistinli karikatürist Naci el-Ali buna güzel bir örnek. Bu kadar etkili olacak ki sonunda Mossad tarafından katledildi. Müslüman karikatüristlerin sadece var olması yetmez aynı zamanda karikatürlerin daha çok yayılması ve tanınması için desteklenmesi lazım, imkanların sağlanması lazım. Müslümanların bu işi daha ciddi tutmaları ve önem vermeleri lazım ki etkili bir araç olabilsin. Yoksa Peygamberimize hakaret edecek düzeye kadar gelen daha çok Charlie Hebdo gibi karikatür dergileri çıkacaktır.

Son olarak Karikatür alanında kendini geliştirmek isteyen genç kardeşlerimize ve okurlarımıza tavsiyeleriniz neler olur?

-Eğer bu konuda sevgileri ve merakları varsa çizmeye devam etsinler. Yani ilk başta çizemiyorum diye karamsarlığa düşmesinler. Karalasınlar, yapsınlar-bozsunlar ama bırakmasınlar. Geleneksel şartlarda karikatür pek yaygın değil bizde, bu yüzden çevreleri tarafından resim veya karikatüre olan bakış açısı önemsiz veya basit gibi hissedilse bile öyle olmadığının bilincinde olsunlar. Okusunlar, bilginin faydasını bu konuda da görecekler. Şimdiden onlara da başarılar diliyorum

Çok teşekkür ederiz, başarılar dileriz.

– Bana bu fırsatı tanıyıp derginizde yer verdiğinizden ötürü ben de çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Güvenlik Güvenlik sorusunu güncellemek için resime tıkla