BEŞİNCİ YILIMIZA GİRERKEN

BEŞİNCİ YILIMIZA GİRERKEN

Bismillahirrahmanirrahim.

Değerli Söz&Kalem okuyucuları malumunuzdur ki dergimiz ilk olarak Eylül 2011 yılında “Hakikaten onlar Rablerine iman eden gençlerdi” (Kehf-13) ayeti kerimesini düstur edinerek, Aylık ilim, Kültür ve Gençlik Dergisi olarak internet üzerinden yayın hayatına başladı. İnternet yayınında ki genç kardeşlerimizin dergimize ilgisi takdire şayandı. İki yıllık internet yayınından sonra dergimiz Ekim 2013 yılında “Vira Bismillah” başlığıyla basılı yayın hayatına geçti. Adına, “Deneme Dönemi” diye bileceğimiz iki yıllık internet yayınında gördüğümüz ilgi hamdolsun 4 yıllık basılı yayın hayatında da devam ederek beşinci yılımıza girdik. Dergicilik dünyasında yeni bir soluk ve heyecan olarak çıktığımız yolda diğer gençlik dergilerine oranla dergiyi daha çok noktaya ulaştırdık elhamdülillah.
Değerli Söz&Kalem okuyucuları, bir gayemiz de tüm okurlarımızın yazı yazma yeteneklerinin geliştirilmesine vesile olmaktır. Bu yüzden dergimizin belli bir yazar kadrosu yoktur. Amaç tüm okurlarımıza bu fırsatı ve imkânı tanımaktır. Söz&Kalem Dergisi, kalemlerinize kalite kazandırmak için sizlere sunulmuş bir nimettir. Tüm okurlarımızdan istedikleri, ilgili oldukları ve İslam gençliğinin ihtiyaç duyduğu konularda yazı yazmalarını bekliyoruz. Yazmaktan korkmayın, yazım kötü diye utanmayın. Yazım bu ay da dergide yayınlanmadı diye hemen pes edip kaleminizi bırakmayın. Unutmayınız ki hiçbir yazar profesyonelce bu işe başlamaz. Yaşadığımız bu çağda devir, kalem tutma devridir. Batı medyasının kalemiyle bize karşı oluşturduğu algıyla savaşmaktayız. Bizlerde bu yüzden Müslüman gençler olarak yazmalıyız. Yazarak bilinçlendirmeliyiz. Kısaca şunu belirtmek gerekir ki, Söz&Kalem Dergisi bir yazar mektebidir.
Değerli Söz&Kalem okuyucuları dergimizde ara ara yayınlanan başyazılar, İslam ulemasının genç kardeşlerimiz için kaleme aldıkları tecrübe ve nasihatlarıdır. Başyazı da, Gençlerimizin gündeme dair bakışı ya da mevcut dönem de kendilerinde görülen eksikliklerin dile getirilmesidir. Başyazı bazen nasihat olur. Kimi zaman da derstir. İslami bir gençlik için yol haritası niteliğindedir. Başyazı, yurtlarda ve öğrenci evlerimizde oturup üzerinde konuşulması, konu edinmesi gerekir.
İslam tarihi boyunca gençler üzerine düşen görev ve sorumluluklar daima daha fazla olmuştur. Bizler de sahip olduğumuz davanın, gençliğe dönük yüzü olan Söz&Kalem Dergisine sahip çıkmalıyız. Bu derginin en iyi noktalara gelmesi için var olan tüm gücümüzle çalışmalıyız. Söz&Kalem sadece aylık olarak yayın yapan bir dergi olarak görülmemeli. Söz&Kalem bir dergiden çok daha fazlasıdır. Dergimizin sadece üniversite öğrencilerine yönelik bir dergi olduğu algısı oldukça yanlıştır. Liseli gençlerimiz ile birlikte üniversiteli genç kardeşlerimizin yanında kendini genç olarak hisseden herkesin okuyup, yazı gönderebileceği bir dergidir. Gençler okuyacak, gençler yazacak, gençler şuurlandıracak, gençler anlatacak. Derginin asıl sahiplerinin gençler olduğunu, kendini genç olarak gören herkesin sahip çıkması gerekir. Dergide görülen eksiklikler hiç çekinmeden en yakın temsilciye ya da genel merkeze iletilmelidir. Daha iyisi nasıl olabilir diye fikirler sunulmasını arzu ediyoruz. Tasarımlar yapıp göndermenizi bekleriz. Sosyal medya hesaplarımızda eksiklik gördüğünüz noktalarda bizimle iletişime geçmeniz dergimizin faydasına olacaktır. Sosyal medyada yaptığımız çalışmalara katılmanızı bekliyoruz. Bulunduğumuz illerde yapılan Kitap Fuarlarında dergimizin de standını kurmaya çalışalım. Bunun için yine bizimle iletişime geçerek nasıl bir yol haritası izlemeniz gerektiğini izah edebiliriz.
Dergimiz çağın batılılaşan, yozlaşan gençliğine İslami değerlerini hatırlatmaya çalışan ve bu uğurda tüm imkânlarını kullanmaktadır.
Dergimiz hamdolsun bugün Türkiye’nin dört bir yanına, Almanya ve Kıbras’a ulaşmaktadır. Bu dergi sadece abone olmak için değil, okunmaksı, okutulması, hakikatleri hayatımıza geçirmek içindir.
Bizler bir bütünün azalarıyız. Bu azaların tümü işlev görünce, dergimizin kalitesi artar, gayesinde başarılı olur. Bir arpa boyu kadar emeğin karşılığını veren Yüce Allah bizimde tüm emeklerimizin karşılığını mutlaka ama bu dünyada ama diğer cihanda verecektir.

Daha kaliteli bir Söz&Kalem için;

>Sizlerden derginin içeriğe yönelik fikirler,
>Kapak tasarımına yönelik örnek çalışmalar,
>Kaliteli, gayri İslami olmayan ufuk açıcı yazılar,
>Sosyal medya hesaplarımız için tavsiyeler,
>Dergi boyutu ve basım kalitesi için örnek çalışmalarınızı bekleriz.
Allah’ın rahmeti, bereketi ve selamı hepinizin üzerine olsun. Herkese hayırlı çalışmalar diler, dua talep ederiz. Rahman olana emanet olunuz.

Söz&Kalem Dergisi Genel Merkezi

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Güvenlik Güvenlik sorusunu güncellemek için resime tıkla