DAVETÇİ GENÇLER

DAVETÇİ GENÇLER

Hamd; alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur, salat ve selam peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in üzerine olsun. Allah u Teala ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır: Sana onların kıssalarını gerçek olarak anlatalım: Doğrusu onlar; Rablerine inanmış genç yiğitlerdi, Biz de onların hidayetini arttırmıştık.(Kehf/13)

Hz. Resulullah (s.a.v) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: Beş şey gelmeden önce, beş şeyin kıymetini bil. Bunlardan bir tanesi yaşlılık gelmeden gençliğin kıymetini bilmektir. Değerli kardeşlerim biz gençlerin üzerine büyük görevler düşmektedir. Bizler İslam’ı yaymakla ve İslam’ı tebliğ etmekle görevlendirilmiş kullarız. Allah(cc) bir kavmi hidayete erdirmek isterse o kavmin gençlerine hidayeti nasip eyler. Ashabı Uhdud bu söze en büyük örnektir. O kadar insanın hidayetine vesile olan yalnızca bir gençti. Bu kimi zaman bir kişi, kimi zaman ise bir genç topluluğu olabilir.

Bizler İslam’ı en güzel şekilde yaymakla mesulüz. Allah u Teala ayet-i kerimede şöyle buyurmaktadır: Onlar Allah’ın mesajını tebliğ ederler ve Allah’tan korkarlar. Allah’tan başka kimseden de korkmazlar. Hesap verilecek olarak ta Allah yeter.(Ahzap/39)

Kardeşlerim Allah(cc) gençliği bir nimet olarak görüyor, bunun neticesi olarak da Allah-u Teâla bizi hesaba çekerken ömrümüzü ayrı, gençliğimizi ayrı hesaba çekecektir. Allah Resulü Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurmaktadır: Yaşlılık gelmeden gençliğinizden istifade edin.

Bizler de öyle gençler olmalıyız ki, Hz. Muhammed (s.a.v)’in hadisine riayet eden, hayrın anahtarı olmalıyız. Bunu şöyle açıklayabiliriz: Bir mecliste sustuğumuzda da, konuştuğumuzda kullandığımız sözlerde de insanlara kendi tutumumuzla Allah’ı hatırlatmalıyız. Yaptığımız amellerde Allah rızasını gözettiğimiz sürece insanlar bizim amellerimizle Allah’ı ve ahiret gününü hatırlayacaktır. Gittiğimiz yerlere İslam’ın aziz güzelliğini kendimizle götürelim ve şu hadisi hayata geçirmiş olalım: Mü’min kimse güzel koku gibidir, gittiği her yere güzellik götürür…

Hepimiz insanları İslam’a davet eden davetçileriz. Tabi bir davetçinin ilmi donanımı da çok olmalıdır. Devamlı ilmi kitaplar okumalı, ilim meclislerinden faydalanmalıdır. Zira Hz. Peygamber şöyle buyuruyor: İlim öğrenmek her kadın ve erkeğe farzdır. Üzerimize farz olan bu ibadeti(aynı zamanda Mü’minin her şeyi ibadettir) en iyi şekilde yerine getirmemiz gerekmektedir.

Değerli kardeşlerim, hayatımızda dört metodumuz olmalıdır.

1)Oku

2)Anla

3)Yaşa

4)Yaşat

Bu metotlar bizim için bir hidayet biçimi olmalıdır. Davetçi olmak, bütün peygamberlerin ortak mesleğidir. Biz Müslüman gençler de bu davet sancağını kıyamete kadar nesilden nesile aktarmalıyız. Davet yolu, meşakkatli ve zor bir yoldur. Davet yolunda önümüze engeller çıkabilir. O engellere takılmadan sabırla aşacağımıza inanmalıyız. Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer gerçekten iman etmişseniz üstün olan sizlersiniz.(Ali İmran/139)

Değerli kardeşlerim biz davetçiler cömert olmalıyız ki gerektiği yerde tebliğ ettiğimiz kişiye ikramlarda bulunup kendisine cömert davranışlar sergileyelim. Sözlerimiz yumuşak ve güzel olmalı ayet-i kerimenin de dediği gibi: Firavun’a gidin, çünkü o iyiden iyiye azdı. Ona yumuşak söz söyleyin.(Taha/43,44). Davetçiler söyleyeceği kelimeleri sıraya dizmeli, özellikle söylemeli, sonda söyleyeceği cümleleri başta söylememeli, düzenli konuşmalı ve anlatacağı konuyu insanların anlayacağı bir başlık altında konuşmalıdır. Güler yüzlü olmalıyız, zira bir tebessüm bile karşınızdaki insanı etkileyebilmektedir.

Davetimizin karşımızdaki insanı etkileyebilmesi için püf noktalara dikkat etmeliyiz. Bu püf noktaları en güzel şekilde öğrenmek isteyen kardeşlerim Mustafa Meşhur’un davet setini okuyabilirler… Değerli kardeşlerim sizleri Allah’ın selamıyla uğurlamadan önce Asr Suresi’nin mealini dile getirip yazımı noktalamak istiyorum.

ESTA’UZU BİLLAH

Asra yemin olsun ki insanlık hüsrandadır(ziyandadır). Ancak iman edip, salih amel işleyen ve birbirlerine hakkı sabrı tavsiye edenler müstesna.

Rabbim bizi bu müstesna kulların içinde; hakkı hak olarak gösterip hakka tabi olan, batılı da batıl olarak gösterip ondan uzaklaşanlardan eylesin…

Sizleri Allah’a emanet ediyorum. Es-selamun Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatühu…

 

Ömer MAĞAÇ

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Güvenlik Güvenlik sorusunu güncellemek için resime tıkla