Gafletin Düşmanı Huşu ve Huzur

Gafletin Düşmanı Huşu ve Huzur

Gaflet sözlük anlamı; kayıtlı veya kayıtsız terk etmek, farkına varmamak, ihmal etmek, aldanmak, dikkatsizlik vb. gibi anlamlara gelmektedir.

Ahlak ve tasavvuf terimi olarak gaflet; dünya ve ya ahret hayatı için gerekli olan bir şeyin önemini kavrayamama halidir.

Dini bir terim olarak gaflet, en mühim vazife olan Cenab-ı Hakk’a itaat ve ibadeti terk edip, önemsiz ve kıymetsiz şeylerle uğraşmak ve nefsine ve hevasıtına tabi olarak Allah’ı ve ahreti unutmak anlamına gelir. Buna göre gerçek görevlerini unutma haline gaflet denir. Gaflet uykusuna dalanlar, ömür sermayelerini iyi değerlendiremezler. İmam Razi; insanın ömrünü buza benzetmiştir. Bir yaz mevsiminde buz satan adamın her geçen vakit sermayesinden kaybetmektir. Biz insanlar buz satan satıcı misali akan giden zaman bizim alehimize işlemektedir. Eriyen giden ameller için acilen bulunmalıdır. Bu verdiğimiz misal mümin olan biri bu ticaretten kazançlı bir şekilde ayrılmalıdır. Aksi halde sermayesi boşa gidecektir. (ahrette helak olacaktır.)

Dünyanın fani işlerine dalmak, gafleti artırır. Bu sebeple sürekli, Allah’ı ahreti hatırlamalı, ibadetlerini aksatmamalı, Allah’ı ve ibadetlerini hatırlatan sohbet halkalarına katılmalı ve bunlardan bahseden eserleri dikkatle okumak ise gafleti dağıtır.

Bir şeyi bile bile terk etmek gaflet, bilmeden terk etmek ise unutmaktır. Ancak bir kişi mesul olmamak için araştırma yapmaktan (ilim öğrenmekten) kaçınmaktadır, bu şekilde cezalandıralamayacağını düşünmekte. bu fikir sadece şeytanın vesveselerinden bi tanesidir. Çünkü her Müslüman için ilim öğrenmek farzdır. ( Farz, kesinlikle yapılması gereken, yapılmaması günah sayılan emir anlamına gelir.)

Kur’an da Allah (cc) gafiler için şöyle demiştir:

‘’ Celalim Hakkım için, cin ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık onların öyle kalpleri vardır ki onlarla duyup anlamazlar, ve öyle gözler var ki onlarla görmezler ve öyle kulaklar vardır ki onlarla işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibi hatta şaşkındırlar( aşağıdırlar) işte bunlar hep o gafillerdir. ( Araf-107)

Allah-u Teala bu ayetinde gaflette olan bir insanın nasıl bir hal üzere olduğunu bize bildirmiştir. Aynı zamanda müminlerden gafil olmamalarını istemektedir. Aksi halde Allah’ın ayetlerinde gafil olanların cehennemlik olduklarını bildirir.

‘’Her kim sabahleyin ve akşamları içinden tazarru ile( yalvararak) gizlice ve işitebilecek bir sesle Rabbini zikret de gafillerden olma! (Araf-205)

Gaflet öyle sinsi bir hastalıktır ki hidayet ve iman sahasında varlığını devam ettiriyor. İman etmiş birisi imanın yoğunluğunu ve aktifliğini her daim hissedip yaşayamıyor. İman etmiş ama imanın tadını alamıyor. Bunun tek sebebi gaflettir. Gaflet imanın lezzetini yok edebilecek zehirli bir ilaç ya da sinsi bir düşman gibidir. Gaflettin en büyük tedavisi, huşu ve huzurdur. Huşu ve huzur Allah’ın huzurunda olduğunu idrak edip ona göre hareket etmek anlamındadır. Allah’ın huzurunda olduğunu sürekli akılda ve zihinde tumanın tek yolu her varlıkta ( yaratılanlarda) Allah-u Tealanın kudretini görmelidir. Yani bir çiçekte, böcekte hatta yıldıza bakarken Allah’ın isim ve sıfatlarını o baktığımız şeylerde görebiliyorsak, Allah’ı hatırlatıyorsa gafletin yolunu kendimize kapatmış olur.

Işık nasıl karanlığın düşmanı ise huşu ve huzur da gafletin düşmanıdır.

Selam ve dua ile

Cemile DEMİRKIRAN

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Güvenlik Güvenlik sorusunu güncellemek için resime tıkla