GENÇLİK REHBERİ-2

GENÇLİK REHBERİ-2

“Fani beş on senelik cemali bakileştirmek için meşru bir tarzda istimial o nimete şükrederek yoksa ihtiyarlıkta uzun zaman istiskale maruz kalıp meyusune ağlayacak”

Saygıdeğer Söz&Kalem okuyucuları Üstat Bediüzzaman’ın gençlere verdiği bu nasihatin gelin manen anlamını anlamaya çalışalım.

Nasıl ki gençlik nimetini İslam davasında Kur’an ve sünnet yolunda İslami hareket içerisinde yer almak, mücadele etmek ve insanları hakikatleri bilmesi ve anlaması ve gençliğini hayırda kullanması ve bunu kullanmasıyla beraber ebedi bir gençlik ebedi bir cennet kazanacaktır. Aynı zamanda bize emaneten verilmiş olan gençliği ve bu gençliğin güzellikleri Rızai ilahi yolunda geçirdiğimizden dolayı Rabbimiz tarafından baki bir gençliğin müjdesi veriliyor hatta Kehf süreside, “Onlar rablerine iman eden gençlerdir” diyor Rabbimiz (kehf 13)

Yoksa bu gençliğin geçici dünya hayatında ve bu gençliğimizi Allah’ın emretmediği bir mekanda ve Rabbimizin razı olmadığı bir yolda harcarsak cehennem ateşine maruz kalacağız. Ve ebedi gençlik nimetlerinden Allah’ın cemalinden, Resulullah’ın muhabbetinden, mahrum kalacağız.

Yine bir gün Üstat Bediüzzaman Eskişehir hapishanesinin penceresinde bir cumhuriyet bayramında oturmuştu. Karşısında lise mektebindeki kızlar ve erkekler beraber okulun avlusunda raks ediyorlardı ve bende manen onların elli ve altmış yılların ki hallerini gözlerimin önüne getirdim. Kızların ve erkeklerin bir kısmı hastane köşelerinde elem elem acılar çekiyor ve bir kısımda toprağın altında Rablerine karşı mahcup ve azap içerisindeler o dönemin genç bayanların çirkinleşmiş gençliğin illetini muhafaza edememişler sevmek ile beklediği nazarlarda nefret ediliyor bende hallerine ağladım ve talebelerime bana ilişmeyin dedim.

Saygı değer Söz&Kalem okuyucuları gelin Üstad Bediüzzaman hapishanenin penceresinde bakan o dönemin sinemaların yıldızları olan o insanların hallerini günümüz Ocak 2018 yılında gözümüzün önüne getirelim. O insanlar kendi zamanlarının en değerli ve en kıymetli insanlarıydı ve kendi zamanlarını boş, malayani işlerle harcadılar şimdi bir kısmı hastane köşelerinde elem acılar çekiyor ve yaşlı bakım evlerinde toplumda soyutlamış bir şekilde dışlanmışlar. Halbuki onlar zamanlarında genç ve dinamiklerdi. Ama şimdi gelin görelim ki Rabblerini razı etmediklerinden dolayı onları zor ve çetin bir gün bekliyor. Ve Azrail’in onlara merhaba demesini bekliyorlar. Evet, Üstat Bediüzzamanın dediği gibi kişi nasıl yaşar ve nasıl inanırsa öyle muamele görecektir. Kardeşlerim, biz insanoğlu genç ve dinamik bir yapıya sahip bitmeyen enerjisi tükenmeyen arzuları nefsinin kölesi ve duygularımızın esiri haline gelmişiz. Hep zannediyoruz ki sürekli yirmili yaşlarda olacağız ama maalesef öyle bir dünya öyle bir hayat yoktur. Kardeşlerim, bu gençlik yıllarımız ve duygularımız hepsi geçicidir lakin biz bunun farkında bile değiliz. Gençlik yıllarımızda Rabbimize şükretmeli ve Rabbimize yönelmeyiz. Kardeşlerim, bu zamanda genç kardeşlerimizin en büyük tehlikelerden bir tanesi gayrı meşru ilişkilerdir. Bayan kardeşlerimiz tesettüre riayet etmez erkeklerin nazarından kendilerini koruyamaz, vücutlarını açıp saçmakla hem kendi iç alemlerini hem genç kardeşlerimizin iç alemini ve yine hem kendi şehveti duygularının köle ve bu duygularının kabarmasına sebep olmaktadır. Buda fuhuşa, fitnelere sebep olmaktadırlar bununla beraber hem dünyalarını hem ahiretlerini harabeye çevirmektedirler.

Bunun sonuçları; Allah’ın emirlerine karşı gelmek ve onları ananın kundağındaki çocuğundan çocuğunda anasında kaçtığı zor ve meşakkatli bir günde Rabblerinin karşısına başları eğik bir şekilde gidecek ve onları çetin bir azap ve ebedi bir cehennem hayatı onları beklemektedir

Ey kardeşlerim, Üstad Bediüzzaman’ın;

Ey nefsim sende kalbim gibi haykır de ki;

“Faniyim fani olanı istemem.

Acizim aciz olanı istemem.

Ruhumu rahmana teslim eyledim gayrı istemem.

İsterim bir yâri baki isterim.

Zerreyim bir şemsi Sermet isterim” der. Haykırışı ile bitirelim inşallah.

Bizde bunu Rabbimize haykıralım. Bir daha ki ay Risaleden farklı bir konuyla görüşmek üzere, Allah’a emanet kalın…

 

Tarık MEMİ

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Güvenlik Güvenlik sorusunu güncellemek için resime tıkla