İKİNCİ DÖNEM BAŞLARKEN

İKİNCİ DÖNEM BAŞLARKEN

İnzar başyazısından: ‘’Gençlerimiz kendilerini, bizi ve bizden sonrakilerini idare edebilecek bir seviyeye gelmelidirler.’’

Malumunuz Şubat’ın ilk haftası okullar açılıyor. Gençlerimiz bu yeni dönemde daha başarılı olmaları için bazı hatırlatmalarda bulunmak istedik.

Öncelikle üniversiteye giden kardeşlerimize deriz ki Allah için alanınızda uzman olun. Hangi bölümü okuyorsanız okuyun ama o bölümde uzman olun. Okuduğunuz daha doğrusu Allah’ın size nasip ettiği fakültenizi küçümsemeyin hemen yeni arayışlara girmeyin. Ben bu bölümü zaten bırakacağım deyip derslerini önemsemeyip fakültesini zamanında bitiremeyen, üstelik başka bölümlere de giremeyen nice arkadaşımız olmuş. Evlilik, iş, askerlik gibi birçok konuyu ertelemek 30-35 yaşına geldiği halde halen öğrencilik hayatı yaşamak zorunda kalmış kişiler tanıyoruz. Yazık! İnsan üzülüyor. Ama kişi bölüm derslerine yoğunlaşsa, alanında uzmanlaşmaya çalışsa, okuduğu bölümün imkânlarını iyi araştırmış olsa, kulaktan duyma bilgilerle değil de uzman kişilere danışarak hareket etse belki sıkıntı yaşamayacak. Hz Ali der ya: ‘Danışmak gibi akıl yoktur.’

Tüm bunları söyleme sebebimiz, derslerin altında ezilen, daha ilk kez gurbet yüzü gören, üniversiteye alışmamış, gittiği şehre, kaldığı ortama alışmadığı için bahanelere sığınıp bölüm bırakan ve hayatın zorlukları altında boğulan genç kardeşlerimizi uyarmak için yazıyoruz. Kader denilen bir olgu var. Ve biz iman ediyoruz kadere. Öyle ise Allah’ın bize nasip ettiği bölümü en iyi şekilde bitirmeye çalışalım. İnşallah işte rızıkta bulunur.

Bölümümüzü bitirmek için lütfen fotokopilere tevessül etmeyelim. Ders kitaplarını satın almaya çalışalım. Çünkü ders kitaplarını alıp kütüphanemize koymamız demek ömür boyu çalışacağımız alanımızla alakalı birikim yapmak demektir. Yüzlerce kitapları olduğu halde kendi alanıyla alakalı bir tek kitabı olmayan nice kişi gördük. Ve bu kişiler ne yazık ki alanında yetersiz ve iş hayatında mutsuz kişiler oluyor. Öyle ise gelecekte ekmek yiyeceğimiz işimiz, bölümümüz, alanımızla alakalı kitapları almaktan imtina etmeyelim. Fotokopinin aslında kul hakkı boyutunu da hatırlatmak isteriz. Bu konunun detaylarını hoca ve âlimlere bırakarak konumuza dönelim.

Değerli üniversiteli kardeşlerimiz! Allah için sınıfta en başarılı öğrenciler olmaya çalışın. Size ders veren öğretim üyeleri ile sıcak diyaloglar kurun. Hocalarınız size karşı ne kadar soğuk olurlarsa olsunlar onlarla diyalog kurmaktan, onlara soru sormaktan çekinmeyin. Dersleri AA olan bir öğrenciyi hiçbir öğretim üyesi geri çeviremez. Bu vesile ile İslami davetin en çok yapılması gereken yerler olan üniversitelerde Müslüman gençliği daha gayretli ve aktif görmek istiyoruz.

Gelelim liseli gençlerimize! Özellikle lise bire yeni başlayan genç kardeşlerimiz çok dikkatli olmalılar. Çünkü lise ortamı ilkokula ve ortaokula benzemez. Sınıfta kalmak demek eğitim hayatınızın son bulmasına en iyi ihtimal bir yılınızın heba olmasına sebep olacağı için bu son yazılılarda çok gayret etmelisiniz.

Ders sayısının çok olması birçok lise bir öğrencisinin tökezlemesine neden olduğu bilinen bir gerçektir. Ortaokulda fen bilgisi dersi, lisede üç kola ayrılıyor. Biyoloji, kimya ve fizik diye gençlerin karşısına çıkıyor. Sosyal hakeza… Coğrafya, tarih diye ayrılan dersler öğrencilerin gözlerinde dev gibi oluveriyor. Bir de yeni ortam, ergenlik çağının ilk yılları derken ders başarısı çok düşebiliyor. Bu yüzden hem veliler hem de öğrenciler lise birinci sınıfta, hele bu son yazılıların yapıldığı Ocak ayında, okulu önemsemelidirler. Velilerinizi okula götürmenizi ve öğretmenlerinizle tanıştırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü velisi okula gelen öğrenci ile genel anlamda öğretmenler daha çok ilgilenirler. Hatta bu tutum, yani velinizin öğretmen ile olumlu diyalogu, sözlüye bile olumlu yansıyabilir.

Ortaokulda olup da özellikle 8. Sınıf öğrencilerine ise 3 yanlışın bir doğruyu götürdüğü yeni sınav sistemini hatırlatıp bu kalan 6 ayı çok iyi değerlendirmelerini tavsiye ederiz. Bu yıl ki çalışmanız geleceğinizi belirleyecektir. Bu yüzden derslere çok önem vermelisiniz. Bu hazırlık lise başarınızı da olumlu etkileyeceğini unutmamanızı isteriz.

Rabbimiz İslam gençliğini iki dünyada da aziz etsin. Selam ve dua ile…

 

Muhammed Ali AKAY

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Güvenlik Güvenlik sorusunu güncellemek için resime tıkla