KUDÜS İÇİN YAPILAN GÖSTERİ VE YÜRÜYÜŞLER NEDEN KÜÇÜMSENİYOR?

KUDÜS İÇİN YAPILAN GÖSTERİ VE YÜRÜYÜŞLER NEDEN KÜÇÜMSENİYOR?

Kimi sosyal paylaşım sitelerinde Kudüs için yapılan gösteri ve yürüyüşler, etkinlik ve faaliyetler küçümsenmekte, yıkıcı faaliyetler olarak tanıtılmakta, Trump’ın kararına tepki için Allah’a dönüp namaz tavsiye edilmektedir.

Allah ile irtibatımı sağlayıp onunla yaşadıktan sonra, değişik şekilleriyle yapılan gösteri ve yürüyüşlere katılmayı engelleyen hususun ne olduğunu gerçekten bilmiyorum.

Konu Kudüs olunca, başkasından önce Arap istihbaratlarının ne kadar öfkelendiğini çok iyi biliyoruz.

Gönderilen mayınlı son mesajlardan birinde “ (yukarıda ifade edildiği gibi Trump’ın kararına gösteri ve yürüyüşlerle değil de namaz kılmak ve Allah’a dönmekle tepki verilmesini isteyen bir mesajdan sonra)  mesajı yay, sana ecir vardır” ibareli sosyal mesaj yayıldı. Ben bunu yayan birinin insanları uyuşturduğu, onları tembelliğe ittiği ve dini hayattan kopardığı için günah işlediğini düşünüyorum.

“Artık Allah yolunda savaş. Sen, kendinden başkası (sebebiyle) sorumlu tutulmazsın. Müminleri de teşvik et…”

Kudüs için yapabildiğin her şeyi yap. Küçük de olsa katkın olsun. Dağların küçük taşlardan oluştuğunu unutma. Bununla birlikte namazına ve Kur’an okumana da devam et. Daha çok Allah’a yaklaş. Ancak senin, davalarında müminleri teşvik ve özendirme konusunda Rabbani emri tamamlaman, onları tembelliğe itmemen ve iç çöküşlerine neden olmaman lazım. Mazlumu desteksiz bırakıp, zalimi de emin kılan ve manastırında inzivaya çekilip de doğru yolda olduğunu zanneden bir ruhban gibi olmamak gerekir. Böyle biri “Müslümanların işleriyle ilgilenmeyenin onlardan olmadığı” gerçeğini unutmuştur.

Ürdün, Malezya, Türkiye, Afganistan, Cezayir, Tunus ve Irak’ta yapılan gösteriler maneviyatımızı yükseltti ve göğsümüzü kabarttı. İşgal altındaki Batı Yaka ve Kudüs’teki gösteriler bize güzel şeylerin işaretini verdi. Kudüs için yapılan direnişte ilk şehitleri veren kuşatma altındaki Gazze’de yapılan gösterilerle ne kadar iftihar ettik! Bunlar kesinlikle işgalciyi öfkelendirmiştir.

“İşte onların Allah yolunda bir susuzluğa, bir yorgunluğa ve bir açlığa duçar olmaları, kâfirleri öfkelendirecek bir yere (ayak) basmaları ve düşmana karşı bir başarı kazanmaları, ancak bunların karşılığında kendilerine salih bir amel yazılması içindir…”

Kudüs için yapılan gösterilerin bir faydası da, yeni neslin Kudüs ismi ders kitaplarından çıkarıldıktan sonra kulaklarını çınlattığını duymasını, telefonunda bunları gözleriyle görmesini, Kudüs’ün zihninde yer etmesini, mazlumiyetini göstermesini sağlamasıdır.

Bu gösteri ve eylemlerin bir diğer faydası da Kudüs için doğudan batıya kadar her yapılan etkinliğin enformasyon yoluyla bütün dünyaya ulaşılmasıdır.

Bu araçlarla Kudüs’ün mazlumiyetiyle onu savunmak için halkın kahramanca direnişini de görme fırsatını yakaladık. Bu şekilde, günümüzde kendilerinin taksiratını, kusur ve hıyanetlerini gizlemek için Filistin halkının toprak ve davasını sattığını iddia edenler gibi, yarın bu halkı kimse ihanet etmek ve kutsallarını satmakla suçlamayacaktır.

Daha da önemlisi bizim önemli davalarımızda yanımızda olan ve bize destek olanla komplo kuranları da görmüş olduk. Biz gelecek tarihi yazıyoruz. Kudüs konusunda Allah’a karşı öne süreceğimiz bir mazeretimiz için oraya kendimize ait bir pay bırakıyoruz.

 

Beyan SADIK

(Filistin Enformasyon Merkezi)

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Güvenlik Güvenlik sorusunu güncellemek için resime tıkla