5G Ne Zaman Geliyor?

5G Ne Zaman Geliyor?

Geçtiğimiz günlerde, ULAK Haberleşme A.Ş. Genel Müdürü Metin Balcı, Türkiye'nin 5G konusunda gelişmesi için 4,5G'nin ülke genelinde yaygınlaşması gerektiğini belirterek, "5G'nin ilk aşamada yaygınlaşması 4,5G ve şebekelerinin üzerine entegre olacak modda gerçekleşecek. 5G'nin altında 4,5G, Wi-Fi gibi birçok sistem yer alacak." demişti.

Nedir bu G’ler, ne zamandan beri hayatımıza girdi, ne işe yarıyor, nerelerde kullanıyoruz? Bu yazımızda sorularınıza cevap vermeye çalışacağım inşallah…

G ifadesi generation (jenerasyon) anlamına geliyor. Yani G harfleri kablosuz internet teknolojisindeki kuşağı ifade ediyor. 5G, önceki 4G ya da 3G mobil şebekelerden daha hızlı veri transferi sağlayabilecek. Ayrıca her kuşak arasında yazılım, ara yüz gibi konularda da farklar bulunmaktadır.

*1G, 5110, 3210 gibi ilk cep telefonu modellerinde kullanılıyordu.

*2G, dijital cep telefonu teknolojileriyle hayatımıza girdi.

 *3G, saniyede 200 kilobaytlık veri alışverişi sağlıyordu.

*4G ve 4.5G ise şu an cep telefonlarımızda kullandığımız mobil veri şebekesini ifade ediyor.

*5G ile ortaya daha yeni şeyler de geliyor. İnternet çok daha hızlı olacak. Bağlantı kopma ihtimali azalacak. Bir şebeke ile birden fazla cihaza bağlanma imkanı olacak. Bu da aslında 5G’nin “Nesnelerin İnterneti” teknolojisi için ideal olacağı anlamına geliyor. 5G’nin en önemli avantajı geniş kapsama alanı ve hızlı bir şekilde reaksiyon verebilmesi olmasıdır. Bir diğer önemli fark ise şarj meselesidir. 2G'de telefonun ortalama şarjı 4-5 gün giderken, 3G'ye geçişle birlikte 24 saate kadar düşmüştü. Benzer durum 3G'den 4.5G'ye yaşanmadı çünkü her ikisinde de video izleme süresi aynı olacağı için şarj tüketimine ekstra bir etkisi olmadı. Ancak şarj tüketimini kullanım alışkanlıklarının belirlediğini hatırlatalım. 3G'de yaşanan kesintiler 4.5G'de yaşanmadığından dolayı yüksek hız ve kesintisiz video deneyiminin şarj ömrünü kısmen de azalttığı gözlerden kaçmadı.

Malumunuz 4.5G sadece bize özel, 4G ile 4.5G arasında fark var mı yok mu uzun süre tartışma konusu oldu. Meselenin aslına bakarsak her şeyden önce 4G ile 4.5G arasında pek bir fark olmadığını bilmemiz gerekiyor. Yani 4.5G ülkemize has bir tabir. 4G'nin geldiği en son noktayı temsil ediyor.4 G’nin nirvanası denilebilir. Basitçe açıklamak gerekirse, eskiden kullandığımız 3G saniyede yaklaşık olarak 28 Mbps'lik bir hız sunuyor. 4.5G ile cebimizdeki internetin hızı tam 10-12 kat daha hızlı bir hale gelmiş oldu. 4.5G teknolojisinin gelmesiyle bu hız saniyede ortalama 375 Mbps artmış oldu. Yükselen hız sayesinde belirli büyüklüğe sahip bir fotoğraf, video veya herhangi bir dosyayı çok daha düşük sürelerde alıp gönderebiliyoruz. 3G teknolojisiyle 1 saatten fazla süren 8 GB büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü filmi indirme süresi, 4.5G teknolojisi ile birlikte 6 dakikaya düşmüş oldu. LTE tabanlı teknolojiler sayesinde sesli görüşmelerin kalitesinin de arttığını söylemekte fayda var.

Şu anda piyasada tek bir 5G uyumlu akıllı telefon yok, ancak 14 telefon üreticisi marka, 2019 yılında 5G cihazlarını üretmek için çip üreticisi ancak Qualcomm ile çalıştıklarını açıklamıştı. BTK ise 2020 yılında testleri yapılacağını yönünde açıklama yapmıştı.

Tabii ki, 5G’ye hazır bir cihaz, bağlantı kurması için bir ağ olmadan çok iyi değil. Neyse ki Vodafone, Verizon ve AT & T dahil olmak üzere mobil üreticileri, geniş bir yayılma zaten Qualcomm’un Snapdragon X50 50 Modem tarafından desteklenmektedir 5G ağlarını trialling edilmektedir. Vodafone, tam 5G ağlara geçişi düşünmeden önce 4G ve 5G’yi ileten radyo kulelerini çalarak başlamayı planlıyor. Bu çift kuleler, 5G ile gelen büyük hız artışlarını eklerken 4G’nin güvenilir menzil ve kapsama alanını sunma avantajına sahiptir. Aslında 2019’da büyük umuttu ama nasip olmadı 2020’de 5G bağlantılarını görüp göremeyeceğimiz tamamen bir başka meseledir. Şebeke sağlayıcıları gerçek kapsama alanını gerçek anlamda yaymaya hazır olmadan önce 5G’ye hazır cihazlarımız olacak, bu yüzden gerçek dünyada 5G ağına bağlanmadan önce biraz zaman geçebilir.

Bu kadar uzun süren nedir altı-üstü 5G’ye geçeceksiniz kardeşim diyebilirsiniz. İşin aslına bakıldığında anlaşılacak ki, mobil ağ dünyasındaki şeyler baş döndürücü bir hızla ilerliyor. Sorun şu ki, yeni bir ağ standardına geçmek, teknolojiyi, teknolojinin bir şekilde üzerinde anlaştığından emin olmak için, sorunsuz çalışacağından emin olacak ağ sağlayıcılarına teknolojiyi yapacak olan çip ve telefon üreticilerinden oluşan bir grup insanın çalışmasını gerektiriyor.

 

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde yayılarak dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs’üne karşı teknoloji sayfamızı ilgilendiren bir tavsiye vermeden yazımı bitirmek istemedim. Son yıllarda her yaştan bireyin, her alanda teknolojik cihazlar ile temas halinde olması hatta belki bu yazıyı e-dergi üzerinden okuduğunuz ihtimaline binaen bu virüse karşı önlemlerin her alanda arttırılması gerektiğini ifade etmek gerekir. Dünya üzerinde her bireyin bireysel veya ortak kullanıma açık dijital ve teknolojik cihaz ile teması dolayısıyla bu ortamlarda gerekli önlemlerin alınması diğer önlemler kadar önemlidir. Korona virüsü tehdidine karşı alınması gereken dijital önlemleri şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Öncelikle tablet, bilgisayar, telefon gibi cihazları günde en az iki defa hijyenik mendillerle temizlenmelidir.
 • Cihazımızı başkalarına vermemeye dikkat etmemiz gerekir verilmesi durumunda eller ve cihaz mutlaka temizlenmelidir.
 • Ofis ve işyerlerinde kullanılan masaüstü bilgisayarlar temizlenmelidir. Fare (mouse) ve klavyeleri günde en az iki kere hijyenik tek kullanımlık mendil ile temizlenmelidir.
 • Herhangi bir teknolojik alet ile temas sonrasında eller ağız ve burun çevresine dokundurulmamalıdır.

Yüce Allah’tan istirhamım odur ki bu yazıyı okurken Korona belasının insanlık üzerinden def olmasıdır. Bu niyazla sağlıklı, mutlu ve 5G’li günler dilerim selametle…

Söz&Kalem - Ali Tarhan

2 YORUMLAR

 • Elif Karaalp

  Yazıyı okurken 5G nin ve yaratacağı zararları frekansların insanlara hayvan ve bitkilere kısacası doğaya olan zararlarından bahdeceğinizi bekledim ama sadece bekledim hayal kırıklığına uğradım. Sizce de müslümanlar olarak birazda işin gerçek yüzlerini araştırmak gerekmiyor mu? Önümüze konulan herşey acaba Müslümanların lehine midir.. Hele ki bu kafirden gelmişse sizden ricam lütfen çok basit Br şekilde googleden 5gnin zararlarını araştırın ve bunları dergimize konu edinin.. Gençler bilinçlenmeli.. .

  • Zümra

   Yazıyı okurken 5G nin ve yaratacağı zararları frekansların insanlara hayvan ve bitkilere kısacası doğaya olan zararlarından bahdeceğinizi bekledim ama sadece bekledim hayal kırıklığına uğradım. Sizce de müslümanlar olarak birazda işin gerçek yüzlerini araştırmak gerekmiyor mu? Önümüze konulan herşey acaba Müslümanların lehine midir.. Hele ki bu kafirden gelmişse sizden ricam lütfen çok basit Br şekilde googleden 5gnin zararlarını araştırın ve bunları dergimize konu edinin.. Gençler bilinçlenmeli.. .

   YORUM YAZ