İşgalci Siyonistlerin Korkulu Rüyası Muhammed Dayf | Portre

İşgalci Siyonistlerin Korkulu Rüyası Muhammed Dayf | Portre

Muhammed Dayf olarak bilinen; Muhammed Diyab İbrahim el-Mısri 1965 yılında Gazze’nin Güneyindeki Han Yunus kampında fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesinin yaşamış olduğu maddi sıkıntılardan ötürü erken yaşta iş hayatına babasıyla başlayan Dayf, ileri yaşlarda kendi çabalarıyla tavuk çiftliği açar ve geçimini o şekilde sağlar.

Eğitimi

Tüm eğitimini Gazze’de tamamlayan Dayf, Gazze İslam Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Biyoloji bölümünden mezun olmuştur. Üniversite yıllarında İslami çalışmalara katılan Dayf, kısa sürede birçok çalışmada ön saflarda yer almaya başladı. Bu süreçte Müslüman Kardeşler Hareketiyle tanıştı ve çalışmalarını orada sürdürdü. İslami Direniş Hareketi (HAMAS)’nin kuruluşunda da fiili olarak bulundu.

Siyasi Tecrübesi

Dayf, Hamas’ın kuruluşuyla beraber fiili olarak hiyerarşik yapıda yer aldı. Hamas’ın silahlı kolu olan İzzettin El-Kassam Tugayları’ndan önce Filistinli Mücahitler kolunda aktif bir şekilde yer aldı.

1989 yılında birçok Hamas yetkilisiyle birlikte tutuklandı ve 16 ay cezaevinde tutuldu. Muhammed Dayf’ın zindandan çıkışı,  İzzetin El-Kassam Birliği’nin kuruluşu ve yapılanması aynı döneme denk geldi. Bu süreçte Siyonist işgal askerlerine dönük birkaç suikast eylemi gerçekleştirdi. 

1993 yılında Kassam liderlerinden İmad Akl’ın şehadetinden sonra lider olarak Muhammed Dayf ’in ismi duyulmaya başlandı.

Kendisi Siyonistlere karşı birçok saldırı gerçekleştirdi: Nachsan Wochsman adlı Siyonist rejim askerinin kaçırılması ve 1996’da Yahya Ayyaş’ın şehadetinden sonra intikam olarak birçok suikast ve istişhadi eylem gerçekleştirilmesi gibi bir çok eylem ve elliye yakın terör şebekesi israil askerinin öldürülmesine yönelik ismi ön plana çıktı.

Kendisine Yönelik Suikastlar

Şimdiye kadar kendisine yönelik birçok suikast gerçekleştirildi. 2001, 2002, 2003, 2006, 2014 ve 2021 yıllarında toplamda 7 suikast atlatan Dayf, 2014 yılındaki suikastta ağır yaralı kurtulmasına rağmen, eşini ve yedi aylık bir çocuğunu şehit verdi.

Bugüne kadar kendisine yönelik yapılan tüm suikastlardan hemen sonra siyonist rejimin öldüğü yönünde açıklamalarına rağmen her seferinde canlı kurtulması onları da ciddi anlamda korkutmaktadır.

2014’teki suikast girişiminden hemen sonra saldırı anına ilişkin çekilen görüntülerde Muhammed Dayf’ın ciddi yaralar aldığı görüldü. Suikasttan sonraki süreçte ayağına almış olduğu yaralar nedeniyle bir ayağından hafif tökezleme gerçekleştiği düşünülüyor. Tabi ne kendisi ne de Kassam, onun şu an ki durumuyla ilgili bilgi vermemekte. Muhammed Dayf’ın suikast anında çekilen ve çok net olmayan görüntüsü dışında yayınlanmış herhangi bir görüntüsü yoktur. Dayf’in, en son yedi yıl önce bir ses kaydı yayınlandı.

Mayıs 2021 yılında işgalcilerin Kudüs’e saldırmasından sonra başlayan ve Hamas’ın ‘Kudüs’ün Kılıcı’ olarak isimlendirdiği savaşta Kassam Tugayları ve direniş grupları işgalcileri hezimete uğratarak büyük bir başarı elde etmişlerdi. Bu büyük başarıda Kassam Tugayları komutanı Muhammed Dayf’ın savaş zekâsı ve kahramanlığının payı oldukça büyüktür.

Filistinlilerin “Kahraman Lider”, siyonistlerin de “Ölümün Oğlu” olarak adlandırdığı Muhammed Dayf, halen Kassam Tugayları’nın liderliğini sürdürmektedir. Kendisine yönelik birçok suikasta ve siyonist rejimin kendisini görüldüğü yerde öldüreceğini bilmesine rağmen halen görevini sürdüren Dayf, 30 yıla yakın her siyonist generalin peşine düştüğü fakat bir türlü bulamadığı yiğit bir Filistinlidir.  Bu son saldıralarda da siyonist işgalciler yaptıkları açıklamada birçok kere Dayf'a suikast girişiminde bulunmak istediklerini fakat başarılı olmadıklarını ifade etmişlerdi.

Kudüs Kılıcı savaşı sürecinde Hamas Genel Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk Siyonistlerin Dayf ile ilgili ortaya attığı spekülasyonlara karşı yaptığı açıklamada, Dayf’ın sağlığının yerinde olduğu ve halen savaşı yönettiğini ifade etmişti. Muhammed Dayf’ın yerinin tespit edilmemesi ve güvenlik gereği bulunduğu yerde elektronik hiçbir araç kullanmadığı ve çok nadir kişilerle görüştüğü bilenen bir gerçek.

Siyonistlerin Dayf Hakkında Söyledikleri

İşgalci israil eski İçişleri Bakanı: “Muhammed Dayf, bizim için en büyük sorunu çıkaran kişidir ve Hamas’ın silahlı kolunu bizzat kendisi yönetiyor. İsraillilere dönük suikast girişimlerini en çok tetikleyen kişidir. Kendisi son suikastta yaralı bir şekilde kurtulduktan sonra yine Kassam’ın başına geçti. O ömrünü İsraillileri öldürmeye adamış, hayatı öldürmek olmuş. Şu an İsrail’in istedikleri listede ilk sırada yer alıyor.”

İsrailli bir profesör: “O, Filistinlilerin direnişini temsil eden bir şahsiyettir. Dava arkadaşı Yahya Ayyaş vurulduktan sonra Tel Aviv’de öldürücü birçok saldırı gerçekleştirdi.” 

Bir başka araştırmacı: “Hamas’ta savaşın olup olmayacağına Muhammed Dayf karar verir. O ‘savaş başlasın der’ başlar, ‘dur’ der durur. Tabi kendisi her gün İsrail’le savaşmayı istiyor.”

Bir araştırma merkezi başkanı: “Muhammed Dayf, İsrail’in onu gördüğü yerde vuracağını biliyor, bundan ötürü çok gizli çalışıyor. Kendisi bir önceki savaşların ciddi bir analizini yapıyor ve her gün yeni bir savaşa hazırlanıyor. Muhammed Dayf, sadece direniş için yaşıyor, başka hiçbir şey düşünmüyor. Evet kendisi şu an bir gözünü kaybetmiş ve tekerlekli sandalyede fakat aklı halen çalışıyor, aklı çalıştıktan sonra yapacak bir şey yok.”

Muhammed Dayf; Kassam’ın çeyrek asırdır liderliğini yapan korkusuz şahsiyeti. Ahmet Yasin’in, Abdülaziz Rantisi’nin öğrencisi. Muhammed Dayf’ın bu kahramanca direnişi ve gizemi siyonistleri oldukça korkutmaktadır. Siyonistleri korkutmak için Muhammed Dayf ismini zikretmek yeterli olacaktır.

 “Bizim uğrumuzda cihad edenlere, şüphesiz yollarımızı gösteririz. Gerçekten Allah ihsan edenlerle beraberdir.” (Anebut-69)

Allah yolunu açık etsin.

 

Söz&Kalem Dergisi | Ahmet KARADUMAN

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ