İt İzi At İzinin Yerini Mi Alıyor?

İt İzi At İzinin Yerini Mi Alıyor?

İt İzi At İzinin Yerini Mi Alıyor?

Hatırlarsanız eylül sayımızda ‘Bu robotlar Neyin Peşinde’ başlığı ile robotik sistemlerde ki son gelişmeler ve robotların işlevlerinin ciddi manada geliştirildiği ile alakalı ‘acayip’ bir yazı yazmıştık. Evet, malum artık milenyum çağında ya da daha doğru bir ifade ile teknoloji ve bilim çağında yaşadığımız için robotlarla fazlası ile haşir neşir olmaktayız. Bu ayda size acayip bir robot haberi vermek için karşınızdayız.

Merkezi Amerika’da bulunan Boston Dynamics yazılım ve robot şirketi ‘robotik köpek spot’ adıyla geliştirdiği robot sahalara inmiş. Şirket köpek robotu genel olarak Acil afet durumlarında veya tehlikeli işlerde insanlara yardım amacıyla tasarlayıp üretmiş. Ancak olayı bizim için acayip kılan şey ise bu robotik köpeğin daha çok at niyetine kullanılması oldu. Yani artık at arabalarında at değil it olacak gibi. At izi it izine karıştı esprisini yapmadığınızı umarak yazımıza devem edelim J

Hayvan hakları savunucularını hepimiz biliriz. Genel olarak hayvanların uğradığı şiddete karşı örgütlü hareket eden yapılara dönüşmüşler. Ancak bazı hayvan hakkı savunucuları vardır ki bunlar hayvanların haklarını korumaktan ziyade onların haklarını yerler. Hayvanlara iş yaptırılmasına karşı çıkar hatta eziyet çekmeleri ihtimaline karşı kısırlaştırılmalarını dahi isterler. Onlara kalsa hayvanlar hiçbir şey yapmamalı, küçük şirin bir kasaba da yeşilin ve mavinin tonları eşliğinde otlanmaları gerektiğini savunurlar. Haklı olarak konuyu robottan hayvan hakları savunucularına nerden bağladın diyebilirsiniz ama konu biraz bağlantılı J

Malum İstanbul Büyükada’ya gezmeye gidenler bilir, orada ciddi bir fayton yoğunluğu vardır. Gelen turistler adada fayton veya bisikletle gezerler. Son zamanlarda özellikle adanın dik yokuşlarının olması ve fayton için kullanılan atların aşırı çalıştırılmalarından dolayı atların telef olması ile ilgili haberler çokça çıkmaya başladı. Dolayısıyla vicdan sahibi her insan ve tabi hayvan hakları savunucuları atların bu derece de çalıştırılmasına ve atlara bu eziyetin verilmesine karşı çıktılar. Ada da atların yerine neler kullanılabilir diye uzmanlar, seyisler ve simitçiler görüş beyan edip çözüm önerileri getirmeye çalıştılar. Şimdi bu robotik köpek spot’tan bahsettikten sonra konu neden hayvan haklarına geldi anlaşılmıştır herhalde galiba. Artık birçok ülkede at arabalarında at değil adına robotik köpek spot denen robotlar kullanılmaya başlandı.

Büyükada ziyaretinde at arabası ile değil ‘it arabası’yla gezintiye çıkmanın çok uzak olmadığı görünüyor. Tabi robotik köpek spottan bir kısrağın heybetini ve coşkusunu beklemeyin, zira bu robot ele alınacak kadar küçük bir şey ama oldukça çevik ve hızlı hareket edebiliyor. Artık Büyükada’da ki atlarda deniz manzaralı ahırlarda usul usul samanlarını yiyip emekliliğin keyfini çıkarırlar. Şimdi at izi it izine mi karıştı yoksa it izi at izinin yerini mi alıyor bilemedik doğrusu.

Söz&Kalem

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ