Allah'ı Yüreğinde Hisset Kardeşim!

Allah'ı Yüreğinde Hisset Kardeşim!

Başını yastığa koyduğu her gece uyumadan düş görür insan. Öylece, zaman meçhullerde kaybolana kadar düşünür. Önce yüreğinde bir boşluk hisseder. Beynini kemirir anlam veremediği düşünceler. Bazıları ne yapacağını bilmez, çaresizce yıpratır kendini. Ama bazıları da vardır ki derdi  verenin kim olduğunu bilir. O’nu anımsayınca çehresinden tarifsiz bir tebessüm süzülür. Gecenin en karanlık saatinde, gündüzle karşılaşana kadar O’nu düşünür.

O bilir, dostu Hak olanın tasası olmayacağını. O bilir, dostu Rab olanın her daim şefkat merhemi olacağını. Ancak O sarar, ruhunu yıpratan derin yarayı. O bilir senin zihninden geçen, birbirini kovalayan kelimeleri. Ancak o seni anlar. O seni anlar, çünkü O 'dur yaradan. Seni minik bir parça olarak var eden, dünya yolculuğuna uğurlayan, seni yalnız mı koyar sandın. Gönlünde paslanan  güllerin ancak onun zikriyle cilalanacağını unutmadın değil mi? Sen, onu her gece andıktan sonra, günde beş defa buluşmaya gittikten sonra, sana hediye ettiği mukaddes kitabını okuduktan sonra, kardeşlerinle oturduğun vakit O’ndan bahsettiğin sürece paslanır mı sandın yüreğin.

Her namazdan sonra ellerini aç, yükselt semaya. Dile O’ndan yüreğinden geçen ama bir türlü dile getiremediğin şeyleri. Dua et, et ki görsün güneşi umutların. O ki Rahman ve Rahim olan, avuç içlerinden geçen bütün duaları kabul edendir. Sana O’nu hatırlatan dostlar edin. Seni O’na yaklaştıran her şeye sımsıkı sarıl. Yazıklar olsun onu unutturan her zerreye. Ona ibadet etmek, onu düşünmek sana hiçbir şey kaybettirmez, işinden alı koymaz. Aksine işlerini, seni, ruhunu, her şeyini ferahlatır. Zira O’nun dinine yardım edene O da yardım eder, ayaklarını hak yolda sabit ve sağlam kılar.

Bağrımız her daraldığında, inşirahı ile  bizi ferahlatan  O değil mi? Kaldıramayacağımız yükleri sırtımıza yüklemeyen değil mi? Çaresiz, zor zamanlarımızda kolaylığı O vermedi mi? Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır diyen O değil mi? Ümitlerini, umutla taçlandıran O değil mi? Evet, kesinlikle bunları yapan O'dur. Ey açığa vurduklarımızı ve sinelerde saklı olanları bilen ve duyan Rabbim! Bu kainatta bir zerre mesabesinde olan günahkar bir kulunum. Sen ise Rahmet ve Merhameti en çok olansın, çok  yücesin Allah'ım. Şu fani dünya hayatımızda senin rızandan gayrısını istemeyiz ya İlahi. Razı ol ya Rab, Razı ol ya İlahi, Razı ol benden.

Söz&Kalem - Yusuf Çiçek

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ