Altını Çizdiklerimiz | Maarif Davası

Altını Çizdiklerimiz | Maarif Davası

Müslüman gencin kalbi ve bilinci evde, çevrede ve ilkokulda aldığı eğitim sayesinde İslami iken, daha yüksek eğitim düzeylerinde aldığı bilgiler yüzünden kafa yapısı batılı bilgi ile yavaşça, fakat kesin olarak değişmektedir.

Bilginin İslamileştirilmesi/İsmail Raci Faruki

Büyük şehirlerin sağanaklı hayatında kendi kendilerine kalıp da düşünme fırsatı bulamayan gençler, günün meselelerini hep birlikte siyaset potasına boşaltıp orada tanıma alışkanlığı edindiler. Bu kolaylık, fikrin yerine kaba hareketi getirdi. Eski tefsircilerin yerinde şimdi particinin yırtık yüzü görünüyor.

Türkiye'nin Maarif Davası / Nurettin Topçu

Modern bilgi modern toplum seküler kabuller üzerine kurulmuştur. Dünya genelinde sirkülasyonu olan internetten veya eğitim ile elde ettiğimiz bilginin temel kabulleri sekülerlik üzerine kurulmuştur bunun aksini düşünmek abes olur modern bilginin ahlaklı olmak gibi bir kaygısı yok

Dünyaya Müslümanca Bakmak/ Abdurrahman Arslan

Bizler kulluğun gereklerini yerine getirip Allah-u Teala'nın dinine hizmet etme noktasında göstermiş olduğumuz gevşekliği bırakıp üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Birçoğumuzun hizmet noktasında göstermiş olduğu eksiklik, kusur, gevşeklik genellikle dünyanın geçici ve aldatıcı şeylerin kapılmamızdan kaynaklanmaktadır. Çalışma ve hizmette bir mümin olarak gevşeklik göstermemiz kabul edilemez. Dünyanın geçiciliğini aklınızdan çıkarmadan ahiret ve oradaki nimetleri hatırlayarak kendimizi Allah-u Teala'nın dinine hizmet etmek için programlamalıyız. Bu konuda bizde oluşacak tembelliği de yine alacağımız mükafatı hatırlayarak gidermeliyiz.

Hizmette Verim ve Başarı / Fırat Nart

İnsanoğlu ne garip bir varlık! Yaşamını sürdürmek için diğer canlıların yaşamını yok edebiliyor, onların yaşamlarını görmezden gelebiliyor!

Hacı Murat / Lev Tolstoy

Kudemânın deyişiyle, f-i-k-i-r ile k-ü-f-ü-r, büyük kök uyumu gereği aynı kökten gelir; fikir teemmülle gerçeğin örtüsünü açmak, küfür gerçeğin üstünü örtmek demektir. Fikredenler gerçeği açığa çıkarırlar; küfredenler saklarlar; çünkü aklında fikr olmayanın dilinde küfr olur; böylece diliyle aklını örter...

Kendini Bulmak / İhsan Fazlıoğlu

Her ne şeklide olursa olsun gerçek bir imandan bahsediliyorsa, bu iman kalpte sıkışıp kalan bir olgu olmamalıdır. Kalpte yerini bulan bir imanının dile yansıması ,dille söylenen şeylerin de amellerle desteklenmesi lazımdır.

İman Esasları / Naşit Tutar

Dünya hayatı bir rüyadan ibarettir. Dünyada servet ve makam sahibi olmak, rüyada define bulmaya benzer. Dünya malı nesilden nesile aktarılır yine dünyada kalır. Esas meziyet; malı, canı ve makamı doğru kullanmayı bilip, ahiret sermayesi yapabilmektir.

Damladan Deryaya / Osman Nuri Topbaş

Genç okuyucum..! Başarılı olma yolunda rastlayacağın başlıca düşmanlar; başta tembellik olmak üzere, kötü arkadaş ve kötü örneklerdir. Bu arada kötü kitap ve kötü hocanın sana yapacağı kötülükten de bahsetmek ve seni bunlara karşı da uyandırmak gerekir. Senin elinde bütün bu düşmanlara karşı koyacak kuvvetli iki silahın var: İradeli olmak ve çalışmak. Şu halde, mesele, iradeyi terbiye edip iyiliğin hizmetinde kullanmakta ve çalışmayı verimlendirmenin yolunu ve yöntemini bilmektedir. Bence senin her şeyden evvel muhtaç olduğun bilgi budur...

Gençlerle Başbaşa / Ali  Fuad Başgil

Şüphesiz ki ölüm, korktuğumuz şeylerden daha küçüktür. Zira önümüzde şehirlerimiz yağmalanması ve harabeye çevrilmesi, camilerimizin kiliseye dönüştürülmesi, evlerimizin yıkılması, kadınlarımızın ve kızlarımızın ırzlarının çiğnenmesi vardır. Önümüzde aşırı bir zulüm, vahşi bir fanatiklik, kırbaçlar ve zincire vurulmalar vardır. Önümüzde zindanlar, idam sehpaları ve yakılarak öldürülmeler vardır. Bunlar karşılaşacağımız zulüm ve felaketler olacak. En azından şu an şerefli bir ölümden korkan o basit ruhların göreceği durumlar olacak.

Son Endülüslü / Ahmed Emin

Kaç tane olursa olsun anne ve babanın en zeki çocuğunu âlim yapma gibi bir hedefi yoksa o anne ve baba Hâbilce konuşmuş Kâbilce davranmıştır. Bu memleketin kaderi böyleydi ne yazık ki! Yıllardır en zeki çocuklar doktor, mühendis olsun istendi. İşe yaramayan da İmam Hatipli olsun. Allah kabul eder mi o kurbanı? Allah o çocuğun zihnini açar mı?

Abdullah Olmak / Muhammed Emin Yıldırım

Eşyayı dahi incitme’ diyen medeniyetin mensuplarıyız. Su içtikleri bardağı öpen mevlevileri düşünün. Ormana girerken, genç ağaçları korkutmamak için baltanın sapını bezle saran tahtacıları. Şimdi ise birbirlerinin küçük bir hatasını bekleyen ne çok insan var."

Uçuş Denemeleri / İbrahim Tenekeci

Söz&Kalem | Ömer Arslan

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ