Bireysel ve Toplumsal Değişmenin Yasaları

Bireysel ve Toplumsal Değişmenin Yasaları

1931 yılında Suriye’nin Golan bölgesi Bir-i Acem köyünde doğan kitabın yazarı Cevdet Said, Ezher Üniversitesi’nde Arap Dili ve Edebiyatı ile İslami İlimler okudu. Cezayirli büyük düşünür Malik bin Nebi’nin seçkin öğrencisi ve izleyicisidir. Temel görüşü şiddete ve kaba güce karşı olmak, İslam dünyasının felsefi ve kültürel değerlerini yeniden dirilterek öze dönmektir.

Cevdet Said, insanlığın değişim problemini nasıl çözeceğine dair yöntemi belirleyen ayeti kendisine eksen alan bu kitabında; bireysel ve toplumsal değişmenin nasıl gerçekleşeceğini, ayetin vurguladığı değişimin aşamalarını ve günümüz kuşakların büyük sorunu olan uygulamanın önemini yeni bir üslup, sade bir dil ve farklı bir bakış açısıyla işlemiştir.

Değişimi ‘’hoşnut olunmayan bir durumdan daha iyi bir duruma geçiş’’ olarak tanımlayan Cevdet Said, bu geçişin bir yasaya bağlı olduğunu ve bu yasayı bilmeyenlerin meseleleri bilinçsizce kaza ve kadere bağlayarak saptırılmış bir Mehdi anlayışı ile bekleyiş halinde olduklarını söylüyor. Malik bin Nebi’nin de ifadesiyle bu yasalar, Müslümanlar nezdinde Allah’ın kelamıdır diye kutsanmak ve bir iyimserlik yamacı gibi yaslanmak dışında bir tavra yol açmamıştır. Yani Müslümanlar irade ortaya koymayıp kendilerinden beklenen sorumluluğu tamamen Allah’a bırakmışlardır.

Evet, Müslümanlar olarak bu değişim gerçekleşsin diye sürekli bir bekleyiş halindeyiz oysa bilmeliyiz ki bu değişim beklentilerimizden önce nefislerimizde gerçekleşmediği sürece bekleyiş asla bitmeyecektir. Müslümanlar problemin bağlı olduğu yasaları kavradıkları an içinde bulundukları kötü vaziyet ortadan kalkacak ve yerine bu kavrayıştan çıkardıkları kararlı bir tavır ile köklü bir değişim gelecektir. Ve böylece belki de kaybettiğimiz o İslam ruhuna tekrar kavuşmuş olacağız.

Kitabın Künyesi

Kitabın adı:Bireysel ve Toplumsal Değişmenin Yasaları

Kitabın orjinal adı:hatta yuğayyiru ma bi enfüsihim bahsün fi süneni tağyiri’n-nefs ve’l müctema

Kitabın yazarı: Cevdet Said

Çeviren: İlhan Kutluer

Yayınevi: İnsan yayınları, 2016/9.baskı

Sayfa sayısı:158

Söz&Kalem - Feyzullah ÇİFTÇİ

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ