BU ZAMANIN ÖĞRENCİ TİPLERİ

BU ZAMANIN ÖĞRENCİ TİPLERİ

'Öncelikle gözlemlerime göre öğrencileri genel bir bakış açısıyla 3'e ayırdım:

Birincisi, sınıfta yaygara çıkaran sürekli konuşan ve arkadaşlarını rahatsız eden tipler. Bunlar genelde heva ve heveslerine kurban olmuş kişilerdir. Yeri geldiğinde çokbilmiş gibi konuşurlar ama aslında hiçbir şey bilmezler. Okula ailelerinin zoruyla gelirler. Sürekli gezmek, sınıfın dışında olmak isterler. Sınav zamanında kopya çekerek geçeceklerini düşünüp ona göre ya az çalışırlar ya da zamanlarını kopya hazırlamakla geçirirler. Bu tipler genellikle arka sıralarda otururlar.

İkincisi, sınıfta sessizce oturan ve derse hiç katılmayan tiplerdir. Bunların bazıları çalışır ve bir şekil başarılı olurlar. Bazısı ise dersi dinlemeye çalışır ama yaygara yapan tipler yüzünden dikkatleri dağılır ve derste anlatılan konuyu anlamazlar. ''Eve gidince çalışıp anlarız.'' Derler, kendilerine. Ama eve gidince de anlamazlar ve  başarısız olurlar. Bu tipler genellikle orta sıralarda otururlar.

Üçüncüsü, çalışkan tipli olanlardır. Bunlar genelde dersi derste dinleyen, anlamadığını soru sorarak anlamaya çalışan, yaygara çıkaran tipleri susturmayı az da olsa başarabilen, okumayı ve okulu seven tiplerdir. Bazı çalışmayan arkadaşlarına acıyıp onlara kopya verenlerdir. Bunlar genelde ön sıralarda otururlar. Dikkat ettiyseniz hep genelde veya genellikle kelimesini kullandım. Çünkü bunların arasında istisnalar çıkabilirler. ''İstisnalar kaideyi bozmaz.'' Sözüne binaen yazıyorum. Hakkına girdiğim arkadaşlar varsa haklarını helal etsinler.

Şimdi bu tiplerin yaptığı hatalara değinmek istiyorum.

Birinci Tiplerin Yaptığı Hatalar: Geleceklerini düşünmek, anne ve babasının onlara harcadığı emeklere saygı gösterememek, dünyayı bir eğlence ve oyundan ibaret görmek, dersi derste dinlememek, ders çalışmamak ve üstüne üstlük çalışmadan kazanma istekleri bu tiplerin hatalarıdır.

İkinci Tiplerin Yaptığı Hatalar: Dersi derste dinlememek, dikkat dağınıklığı ve hemen pes etmek bu tiplerin hatalarıdır.

Üçüncü Tiplerin Yaptığı Hatalar: Ders konusunda az hata yaparlar ve kendilerini hemen düzeltirler. Ama genelde bencil ve kibirli davranabilirler. Tabi hepsi değil!!!

Zaten diğer iki tipin benzemek istediği tip rolündedir onun için örnek alınırlar.

Genelde öğrenciler ''Çalışıyoruz ama bir türlü onlar gibi olamıyoruz'', ''Biz bir konuyu 7 saat çalışıp anlıyoruz onlar 1 saatte çalışıp anlıyorlar'' gibi cümleler kurarlar. Çoğunuzda şahit olmuşsunuzdur.

Böyle olmalarının sebebi zeka olmaları değil ya da sizden 2-3 gram fazla beyin taşımalarından değildir. Onlar siz çabalamaya başlamadan daha önce çabalamış ve çabalarının karşılığını almış ve almaya devam edecekler. Çünkü Necm Suresi 39. Ayet Allah'u Teala ''İnsan için ancak çalıştığı vardır.'' Ve İsra Suresi 13. Ayette de ''Biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık.'' Buyuruyor. Onun için azimli bir şekilde çalışırsanız Allah'u Teala sizin emeğinizin karşılığını illa ki verecektir.

Yani sonuç olarak bir ve ikinci tipin bu ayetlere ciddi bir manada inanarak ve Allah'tan ümitlerini kesmeyerek çalışmaları gerekmektedir. Yoksa sürekli üçüncü tip öğrencilere imrenerek bakarlar ve yerlerinde sayıklarlar. İnsanların en çok aldandığı iki nimetin kıymetini unutmayarak (boş vakit ve sağlık) boş vakitlerini illa ki çalışma veya kitap okumayla doldurmalıdır. İnşirah Suresi 7. Ayette ''Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.'' İlahi emre uyup zamanımızı harcamamalıyız.

Selam ve Dua ile kalın.

İbrahim Halil SALIK

NOT: 'Sizden Gelenler' kategorisindeki yazılar tashih yapılmadan olduğu gibi yayınlanmaktadır.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ