DİLEDİĞİN GİBİ GİT

DİLEDİĞİN GİBİ GİT

Selam ve duayla saygı değer okurum.

Rabbimiz rahman suresinde buyuruyor ki : كُلُّ مَنْ عَلَيْهَا فَانٍ  (Kullu men aleyhe fan) "Dünyada yaratılan her şey fanidir her şey geçicidir."  Bu minvalde hayata seçimler yaparız

Biz bu geçici dünyada Rabbini arayan insanlar olarak her zaman kendimize niçin dünyaya geldik niçin yaratıldık diyerek hayatı sorgularız. Hayatı yaratılışı sorgular yol ve yön belirlemek için en son gerçekten bir yol seçeriz ve yola yöne doğru ilerleriz buna göre de kararlara varırız.

A'râf Sûresin de kallu belada insan olmayı seçtiğimizi ve rabbimizi “Evet, şâhitlik ederiz ki sen bizim Rabbimizsin” diyerek tasdik etmiştik.

EBU’L A’LÂ MEVDUDİ’derki Allah insanları seçtikleri yolda bırakır ki diledikleri gibi gitsinler yani hangi yolda gideceğimiz bize kalmıştır. Yapılan araştırmalara göre insanlar günde kaç bin karar vermek zorunda kalıyor aslında şuan bu yazıyı okumak dahi bi karardır. Allah insanları verdikleri karara göre serbest bırakır diledikleri gibi seçtikleri yolda gitsinler. Herkesin yolu ve seçtikleri vardır. Bu seçimlerde önemli olan ben bunun karşılığını yani bir insana yapacağımız sert bir tavrın karşılığını bedelini kaldırabilir miyim diye düşünmeli ve ona göre tavır almalıyız.

Peki Rabbimizle olan ilişkimizde acaba bu vakit namazını kaçırırsam sorulduğunda cevap verebilir miyim geçerli bir nedenim var mı ya da bir insanın hakkına girerken acaba ben bunun hesabını Rabbime verebilir miyim?

Hz. Rabia Hazretleri kefenini her zaman yanında taşırmış sinirlendiğinde, haksızlık gördüğünde ya da üzüldüğünde kefenine bakarmış bu kefenin içindeyken ben buna cevap verebilir miyim diye düşünür, hayatında o şekilde karar verir ve ona göre hareket edermiş. Biz bir günde verdiğimiz binlerce kararın içinde acaba kaç tanesinde, Rabbimiz ne der, diye düşünüyoruz ya da ona göre hareket ediyoruz. Sevgili okur evimiz, arabamız, arkadaşlarımız vs. her şeyin geçici olduğu bu dünyada biz sadece El Baki olan Rabbimize hayatımızı ve canımızı adamalıyız ki bâki olan biz olalım geçmiş olan ömrümüz yalan değil Rabbine  adanmış bir hayat olsun her şeyin geçici olduğu şu dünya hayat kırmaya kırılmaya zaman vermiyor.

 Atalarımız gelip geçti bizde gelip geçici olanlarız kıyamete kadar gelip geçici olan insanlarız.

İnsanlar bizi kırabilir önemli olan biz kırıyor muyuz onlar benim hakkıma girdi acaba ben onların hakkına girdim mi? peki mahşer günü bu hesabı kim ödeyecek kim buna yeterli bedeli ve cevabı verebilir.  

Biz seçtiğimiz yolda Rahmana emin adımlarla yürümeli o minvalde kararlar vermeliyiz. Seçtiğimiz yol Rabbimize gidiyor ise dilediğimiz gibi gidebiliriz.

Yunus Emre hazretlerinin dediği gibi:

 

Ana Rahminden Geldik

Pazara bir Kefen Aldık

Döndük Mezara

Selam ve duayla Allaha emanet olun.

 

Nihat YILMAZ

Not: 'Sizen Gelenler' kategorimize eklenen yazı ve şiirler herhangi bir editöryal süreçten geçmeden okurlarımız tarafından gönderildiği şekli ile verilmektedir. 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ