Facebook

Facebook

Günümüzde neredeyse herkesin bir Facebook hesabı vardır. Dünyanın birçok ülkesinde en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebookk bizim ülkemizde de Youtube’den sonra en çok kullanılan sosyal medya ağı olarak karşımıza çıkıyor. Ancak milyarları bulan kullanıcı sayısı olmasına rağmen Facebook’un halen birçok kullanıcının farkında olmadığı veya bilmediği birkaç gizli özelliği bulunmaktadır. Aşağıda teker teker açıklayacağım detaylar ile Facebook’un birçok sorundan kurtulurken aynı zamanda kullanım esnasında kolaylık da sağlayacağını düşünüyorum.

Sosyal medya platformlarında tüm kullanıcıların en çok aradığı veya istediği şey hiç kuşkusuz gizliliktir.  Facebook’ta da özellikle gizlilik anlamında işinize çokça yarayacak bu özellikleri anlatmaya başlayalım;

Online Görülme

Belki de en fazla canınızı sıkan detay, gerek Messenger'a gerek Facebook uygulamasına girdiğiniz anda kişilere "online" olarak görünmeniz ve kaç dakika önce aktif olduğunuzun diğer kullanıcılar tarafından biliniyor olmasıdır. Bu özellikten dolayı online olduğunuzu gördükleri anda size sürekli mesaj atıp darlayanlar en büyük korkunuzdur. "Görmedim, uyuyordum" gibi bahaneler uydurduğunuzda ise "Görüldü olarak görünüyorsun veya 3 dk önce aktif olmuşsun" gibi cevabı verirler hemen pişkin pişkin.

Bunun için net bir yöntem de yok aslında. Ama kökten çözüm olarak Facebook ve Messenger uygulamalarını telefonunuzdan kaldırırsanız ve tarayıcı üzerinden Facebook'a girerseniz bu sorundan da kurtulmuş olacaksınız. Aynı zamanda bildirim de gelmeyeceği için sorun kalmayacak. Hatta ekstra bilgi olarak Facebook ve Messenger'ın telefonunuzda kasmalara neden olan yegane uygulamalardan olması kaldırdığınızda anlayacağınız rahatlama ile fazladan işinize de yarayacaktır.

Aktifti özelliğinden belki de daha önemli olan "görüldü" sorunu da tıpkı WhatsApp'ın mavi tik özelliği gibi can sıkar. İstemediğiniz birinden ya da takipçinizden gelen mesajı o sırada yoğunluktan okuyamayacaksınızdır ama yanlışlıkla mesaj açılır ve booom! Cevap yazmazsanız takmayan biri olarak yiyeceğiniz lafları siz düşünün. Bunun da bir çözümü var, ancak sadece bilgisayarda…

Facebook Unseen adındaki Chrome eklentisini buradan ya da Firefox ve IE'de de kullanılabilen Crossrider Chat Undetected isimli eklentiyi de buradan indirerek iki eklentiden işinize yarayacak birini indirip kullanırsanız en azından  pc başındayken bu sorunu ortadan kaldırmış olacaksınız. Mobilde ise şu anda bir çözüm yok. Fakat eğer yukarıdaki öneriye göre kaldıracaksanız bu sorun da kalkmış oluyor tabii. Ayrıca, Facebook Lite uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederim.

Var Olduğunu Hiç Bilmediğiniz Gizli Mesaj Kutusu

Facebook'u yıllardır kullanıyorsanız büyük ihtimalle önceden size atılan ve okumadığınız bir mesaj olabilir. Bunu görebilmek de oldukça kolay. Facebook'a tarayıcıdan girip mesajlar kısmına geldiğinizde "Diğerleri" kısmına tıklayarak “Okunmamışlar” bölümüne geçmeniz halinde önceden atılmış ve okumadığınız mesajları göreceksiniz. Hatta bunlar çok eskiyse "Tümünü Okundu Olarak İşaretle" diyerek oradan kaybolmalarını da sağlayabilirsiniz. Çünkü üzerinden zaman geçtikten sonra kimse mesajının sizin tarafınızdan okunup okunmadığını kontrol etmeyecektir.

Hesabınıza Kimin Giriş Yapmaya Çalıştığını Görüntüleme

Hesabınıza, izniniz olmadan bazen girişler olur peki bu girişler kimin yaptığını öğrenmek ister misiniz? ‘Evet’ dediğinizi duyar gibiyim. O zaman öncelikle, ‘Ayarlar’ sayfasına gidin. Bu sayfada ‘Güvenlik ve Giriş’ klasörünün altında, ‘Nereden Giriş Yaptın’ menüsünü göreceksiniz. Bu menü altında, bilgisayardan veya mobil cihazlardan yapılan tüm aktif girişleri görebilirsiniz. Şüpheli bir giriş görürseniz, ‘⋮’ ⟶ ‘Çıkış’ (veya ‘Tüm Oturumlardan Çıkış Yap’) menüsünden, açık olan (tüm) oturumları kapatıp konforlu bir koltuğa geçip güvende olduğunuz için rahat bir nefes alabilirsiniz. Tabi yorgunluk kahvesini unutmayınJ

Gönderileri (Paylaşımları) Daha Sonra Bakmak için Kaydetme

Facebook’ta bir arkadaşınızın paylaştığı gönderiyi okumak istediğiniz fakat bunun için hiç vaktinizin olmadığı bir an oldu mu? Ya da uzun bir yazı, uzun bir video görüp sonra okurum/izlerim dediğiniz oldu mu? Kesin olmuştur. Çünkü hepimizin başına gelen bir durum. Mesela o an okumazsanız veya izlemezseniz paylaşılan onca gönderi arasında kaybolacak ve siz de unutacaksınız. Bu gibi durumlar, tam olarak Facebook’un ‘Sonrası için Kaydet’ özelliğini/fonksiyonunu kullanabileceğiniz durumlar. Bunun için gönderinin sağ üst kısmındaki üç nokta (…) simgesine tıklayın. Açılan menü listesinde ‘Gönderiyi/Linki/Videoyu Kaydet’ menüsüne tıklayın. Tıkladığınız bu gönderi ‘Kaydedilenler’ klasörüne eklenecektir. Müsait olduğunuz bir zamanda Facebook ana sayfasında sağ üstte en köşede üst üstte 3 çizgi göreceksiniz oraya tıkladıktan sonra çıkacak olan listede kaydedilenler klasörünü bulabilirsiniz.

Facebook Hesabınızın Bir Kopyasını İndirme

Paylaştığınız şeyler de dâhil olmak üzere, Facebook hesabınızın bir kopyasını indirmek ister misiniz? Her şeyden bahsediyorum: Gönderi paylaşım, her fotoğraf/resim, her video, her mesaj ve messenger ile yaptığınız her anlık mesajlaşma… Evet, böyle bir işlemi yapabilirsiniz! Facebook sayfanızda sırasıyla ‘Ayarlar’‘Genel’ menülerine tıklayın ve açılan sayfada ‘Facebook verilerinizin bir kopyasını indirin (Download a copy of your Facebook data)’ ve yönergeleri takip edin. Bu özellik, Facebook hesabınızı silseniz dahi, hesabınızı tümü ile bir anı olarak saklamanıza imkân verir. Ve tabi ki, Facebook’un sizinle ilgili neleri kaydettiğini de ortaya çıkaracak ve belki de bu sizin için oldukça şaşırtıcı bir sürpriz olacak!

Vefatınızdan Sonra Hesabınızı Yönetecek Bir Varis Belirleme

Herkes bir gün mutlaka ölecek buna Facebook’taki kişiler dâhilJ Bu kaçınılmaz gerçeğe binaen Facebook size, vefatınızdan sonra hesabınızı yönetecek bir varis belirme imkânı sunuyor. Tabi bu varise para, altın veya onlarca dönüm arazi bırakmayacaksınız. Ya da aralarında mal paylaşımı konusunda kavga eden birden çok varisiniz de olmayacak. Sadece sizin istediğiniz kişi olacak. Belirlediğiniz varis kişi hesabınızda sabit gönderi paylaşabilir, gelen arkadaşlık istekleri yanıtlayabilir, profilinizi ve profil fotoğrafınızı güncelleyebilir, Vefatınızdan sonra hesabınızın silinmesi seçeneğini de seçebilirsiniz. İptal etmediğinizi sürece, Facebook her yıl size varis kişi hatırlatması yapacak.

Hesabınıza varis kişi atamak için Facebook sayfanızda sırasıyla ‘Ayarlar’‘Genel’Hesabı Yönet (veya Hesap Yönetimi)’‘Düzenle’ menülerine tıklayın. Açılan sayfada ‘ (Varis Kişi)’ sekmesi altında bulunan kısımdan, Facebook arkadaşlarınızdan birini hesabınız için varis kişi olarak atayabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarını hayatının merkezine alıp bu platformlara hapsolan gençliğin işlevsizliği hakkında bir şey söylemeye gerek dahi görmüyorum ancak bu tür gelişmelerin tümünü kendi gelişimi açısından araç olarak kullanıp bunları seviyeli/ölçülü bir şekilde kullanan kullanıcıların diğer kullanıcılara nazaran daha kazançlı olduğunu belirtmekte fayda var. Söz&Kalem - Ali TARHAN

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ