HER ÇOCUK ÖZELDİR

HER ÇOCUK ÖZELDİR

Filmin adı: Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar)

Yönetmen: Aamir Khan

Türü: Dram

IMDB: 8,5/10

Hayatta en büyük mucize iyi bir öğretmene rastlamaktır diye bir söz duymuştum. Bu filmi izleyince bu söz daha da anlamlandı benim için. Aslında herkes bir dâhidir ve iyi bir öğretmen büyük bir değişim demektir.

Eşsiz bir değişim hikayesini barındıran Hint yapımı bu film, algılama problemi yaşayan ve bu nedenle ailesi ve çevresi tarafından aptal muamelesi gören Ishaan adlı 8 yaşındaki çocuğun doğru öğretmenle tanışması ile yaşadığı değişimi konu alır.

Film, her çocuğun özel olduğunu ve her çocuğun mutlaka öğrenebileceğini, başarısızlığın sebebinin sadece çocuk olmadığını, onu kalıplara sığdırmaya çalışan, robotlaştıran sistemin, okulun ve ebeveynlerin de sorumlu olduğu fikrini mükemmel bir şekilde işlemiş.

Çok azımız duvarlarımızı aşıp kabuğumuzun dışından bakabiliyorken başkalarının kalıplarına sığmayan, keşfetmek isteyen ve tüm ihtiyacı özgür olmak olan bir disleksi hastası çocuğu iyi bir öğretmenin ilgiyle iyileştirebildiğine şahitlik ediyoruz.

Ishaan gibi daha nice özel çocukların var olduğu dünyamızda yapılması gereken şey onların özgürlüğünü öldürmeyecek, balığı uçmaya kuşu yüzmeye zorlamayacak bir eğitim sistemiyle yani insanları belli kalıplara hapsetmeden onları keşfederek ve kendilerini keşfetmelerini sağlayarak eğitmektir.

Fazlaca duyarsız ve fazlaca umarsız dünyamızda empati yeteneğimizi de geliştirecek biraz tatlı biraz ekşi ve belki de mendil gerektirebilecek herkesin ve özellikle eğitimcilerin izlemesi gereken bir film. İyi seyirler.  

Söz&Kalem - Feyzullah ÇİFTÇİ

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ