Kitaplık | Esenlik Yurdunun Çağrısı

Kitaplık | Esenlik Yurdunun Çağrısı

Kitabın Adı: Esenlik Yurdunun Çağrısı

Yazar: Celaleddin Vatandaş

Kitap Hakkında: Kitap, ilk vahyedilen Müzzemmil, Fatiha ve Asr surelerinin ayetlerinden yola çıkarak, Kur’an’ın insanı ve toplumu fıtratları olan İslam’a dönüştürme sürecini, bu dönüştürme ve değişim esnasında uyguladığı usulleri açıklıyor. Yazar, Esenlik Yurdu’na ulaştıracak çağrının, ancak ve ancak Kur’an’daki ilahi mesaja zihnini ve kalbini açanlara ulaşabileceğini ve yalnızca onların Esenlik Yurdu’na varabileceğini ifade ediyor.

Yazar Hakkında: 1962’de Kırşehir’de dünyaya gelen Vatandaş, ilk ve orta öğrenimini orada gördü. İstanbul Üniversitesi, Felsefe bölümünden mezun olduktan sonra MEB bünyesinde bir süre öğretmenlik yapan yazar, o süreçte Türk Modernleşmesi üzerine yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Şu an hâlâ Süleyman Demirel Üniversitesinde Profesör olarak ders vermeye devam etmektedir.

Kitap Kimler İçin Yararlı: Özelde Müslümanlar, genelde ise İslam fıtratı üzere yaratılmış olan tüm insanlar

Kitaba Yönelik Eleştiriler: Yazar, konuların okurun zihninde daha sağlam oturması ve anlaşılması adına İslamiyet’in gelmesinden önceki dünya düzenlerini ve ülkelerini ele alıp onların toplum ve devlet özelliklerini anlatıyor. Bu kısım her ne kadar kitabın bütünlüğü açısından önemli olsa da yer yer okuru sıkabilmekte ve bir an önce esas meseleye gelinmesi için sabrını tüketebilmekte.

Özet: İnsanda, toplumda ve dahi âlemde değişen o kadar fazla şey var ki bunları gözle görmek, kulakla işitmek ve dil ile anlatmak neredeyse imkânsız görünüyor.

Giydiğimiz kıyafetten, oturduğumuz evlere, kullandığımız kavramlardan, öfkelendiğimiz olaylara kadar hemen her şey dünden bugüne baş döndürücü bir hızla değişti ve değişmeye de devam ediyor.

Bu denli bir değişim hızının olduğu dünyada elbette ki aynı kalan ve değişimin güçlü dişlilerine direnen çarklar da var elbette.

İşte Celaleddin Vatandaş, o şeyi anlatıyor kitabında.

Hep bir özlem, hasret ve vuslat duyulan o şey; zulmün, adaletsizliğin, sömürü ve işgalin olmadığı, barışın, selametin ve sükûnetin olduğu Esenlik Yurdu…

Yazar Esenlik Yurdu’na ulaştıracak olanın ve yapılması gerekenlerin ise hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’de olduğuna işaret ederek şöyle ifade ediyor:

“Yeter ki, esenliğin ilkelerine ve modeline sahip olunsun. Bunun ilkeleri ve esenlik yurdunun modeli ise uzaklarda değil. Elinizi uzattığınız zaman değecek kadar yakınınızda duran kitaplığın raflarında. O raflara hapsedilmiş esenlik yurdu rehberinin sayfalarında.”

 

Söz&Kalem Dergisi | Mustafa Yalçınkaya

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ