Konuşa Konuşa Anlaşmaya Son Mu?

Konuşa Konuşa Anlaşmaya Son Mu?

Yabancı diller konusunda çektiğimiz eziyet herkesçe bilinen acıklı bir dramdır. Bu dram herkesçe bilindiğinden olsa gerek artık önemli olan dil öğrenme değil de dil öğrenmek için bir uğraş içinde olmak olmuştur. Eğer dil öğrenmek için az biraz uğraştıysanız dil öğrenmiş gibi kabul görürsünüz. İlkokuldan başlayıp lise son sınıfa, oradan üniversite sürecinin tümünde yabancı dil dersi görmüş ama buna rağmen dersini gördüğü dillere yabancı olan ciddi bir kitle vardır. Hele üniversiteye başlarken adına hazırlık sınıfı denilen ve sözde yabancı dil öğretildiği söylenen bir kabus var. Bir yıllık hazırlık eğitim sürecinde binlerce kişinin içinden çok az kişinin dili öğrenecek seviyeye gelmesi hazırlık okuyan her öğrencinin malumudur. Hazırlık sınıfını geçmek için dil kurslarına binlerce lira para ödeyen, kursa gittiği için havasını atan ama sınava gelince havası ve yıldızı sönen artist öğrencilerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Bunca başarısız denemeye rağmen yabancı dil öğrenme gayreti bitmiyor bizde. Aslında bu istek kişinin kendisi ile ilgili bir ihtiyaçtan mıdır yoksa öğrenme çabası sürecinde oluşturduğu yüksek dozda ego ve havadan mıdır bilinmez.

Gelişen teknoloji sayesinde insan ihtiyaçlarını karşılamak adına akla hayale gelmeyecek adımlar atılıyor. Bu dramımız o kadar acıklı görünmüş olacak ki Tesla Ceo’su Elon Musk olaya el atmış ve ‘ben bu işi çözerim arkadaş’ diyerek çalışmaya koyulmuş. Gelen haber şu şekilde: “Tesla CEO’su Elon Musk, üzerinde çalıştığı bir teknoloji sayesinde beş yıl gibi kısa bir süre içinde insanların konuşmaya ve dil bilmeye ihtiyacı olmayacağını açıkladı.” Musk işi çok ileri götürmüş olacak ki kimsenin yabancı dil sorunu çekmemesi için konuşmaya gerek kalmayacak bir teknoloji üzerine çalışıyor J

Musk yeni çalışması için: “5 yıl içinde konuşmanıza gerek kalmayabilir. Duygusal nedenlerle bunu hala yapabiliriz. Ancak bu cihazlarla çok hızlı ve daha hassas bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Dile ne olacağından emin değilim. Böyle bir durumda Matrix gibi bir şey olurdu. Farklı bir dilde mi konuşmak istiyorsunuz? Sorun değil, sadece programı indirin.” diye açıklama yapmış. Yani aslında biz sadece yabancı dil sorunu yaşmak istemiyorduk ama Musk olayı yanlış anlamış herhalde. Konuşa konuşa anlaşan insanlar bu durumda nasıl anlaşacak, bundan sonra bakışa bakışa mı anlaşacağız?

Bu teknoloji çıktığında ülkemizde “Dil kurslarına yığınla para vermeye son” diye reklam yaparlar herhalde. Bi bakmışsınız haber bültenlerinde “YÖK hazırlık sınıfı okumaya gerek kalmadığını duyurdu” diye haber geçiliyor. Ama şu konuşmaya gerek kalmayacak kısmı acayip ve ürkütücü görünüyor. Musk’ın buna acilen bir açıklık getirmesi şart yoksa ciddi sosyal patlamalara sebep olabilir :)

Söz&Kalem

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ