Kütüphanemizden - Ağustos

Kütüphanemizden - Ağustos

Tamlık, bütünlük, gaye ve yetkinlik anlayışından yoksun bir insani yaşam, aklın sefaleti ve arzuların sahteliğiyle yalnızca kendisini ve evreni anlamsızlaştırma çabası içinde olabilir.

Ahlak / Ömer Türker

 

Bir insanın yeryüzünde başına gelebilecek en büyük musibet anlamlandırma yetisini kaybetmesidir. Bu yetiyi kaybetmek, kişiyi bunalıma sokar; bir süre sonra da kendini imhaya sürükler. Nitekim intihar eden yani kendi varoluşunu imha eden insanların söylediği en önemli ifadenin "Artık yaşamamın bir anlamı kalmadı." olması boşuna değildir.

Kendini Aramak / İhsan Fazlıoğlu

 

Ebû Muhammed-i Cerîrî (rah) şöyle der:

"Kim tevhid ilminde sağlam bir şahide tutunmazsa haline aldanır, ayağı kayar, helâk çukurlarına düşer ve helâk olur."

Hazret bu sözüyle şunu demek istiyor: Kim hep taklit üzere kalır ve tevhidin delilleri üzerinde hiç düşünmezse, kurtuluş yolundan çıkar, helâk çukuruna düşer.

Kuşeyri Risalesi / Abdülkerim Kuşeyri

 

Eğer geçmişinizde hatalarınız olduysa, içinizde iyi şeyler yapmak için bir yangın olmalı. Ne zaman bir fırsat çıksa ne kadar yorgun, bitkin ve motivasyonsuz olursanız olun, kendinizi motive ederseniz. Peki sizi motive eden nedir? Geçmişteki hatanız.

Dirilt Kalbini / Nouman Ali Khan

 

Asıl mesele de bu işte. Zaman ne kadar geçerse geçsin, bazı konularda hiçbir şeyi değiştirmez. Elinden malını mülkünü, varını yoğunu alsalar, bundan ölmezsin. Bunları yine edinebilirsin. Ama senin onurunu kırar, ruhunu öldürürlerse, işte buna çare yoktur...

Gün Olur Asra Bedel / Cengiz Aytmatov

 

İslâm'da ilim din, din de ilimdir; biri diğerinden ayrılmaz. Bu bakımdan ilmîn kimden, nasıl alındığına dikkat etmek gerekir. Bu bağlamda İmam Malik şöyle der: Bu ilim dindir; dininizi kimden öğreneceğinize dikkat edin. Hz. Peygamber’in mescidinde amel edip hadis rivayet etmekle iştigal eden yetmiş zatla karşılaştım. Hiç birinden hadis almadım. Oysa her biri kendisine hazineler teslim edilecek kadar emindi. Ne var ki hadis ehli değillerdir.

Dinde Aşırılık ve İtidal / Abdülcelil Candan

 

Yapacağımız her hareketten önce ciddi olarak düşünmeye başlasak, vereceği sonuçları önceden kestirmeye çalışsak, önce kesin sonuçları, sonra olası sonuçları, sonra rastlantısal sonuçları, daha sonra da ortaya çıkması düşünülebilecek sonuçları düşünmeye kalksak, aklımıza bir şey geldiğinde; bulunduğumuz yerde çakılır, hangi yöne olursa olsun bir adım bile atamazdık.

Körlük / José Saramago

 

-“Sen gerçekten hasta görünüyorsun, mideni bozan bir şey mi yedin?”

-Başıyla doğruladı. "Uygarlık yedim."

-"Ne?"

-"Zehirledi beni uygarlık."

 

Cesur Yeni Dünya / Aldous Huxley

 

Namuslu olmak sizi diğer insanlardan üstün yapmaz, övünme hakkını vermez, zaten herkes yaşadığı sürece namuslu olmak zorundadır.

 

Suç ve Ceza / Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

 

“Nasıl olmalı güzel insan, güzel Müslüman?” dediler. Cevaba bakın: “Geldiği yere sürur ve neşe getirir, giderken de hüzün bırakır. Arkasından, ‘Ah nerede?’ denir, özlenir, aranır.”

Fabrika Ayarı, Hayati İnanç

 

Kalbin Canlılık İşaretleri!

Kalbin diri olduğunun işaretlerinden birisi de o kalbi taşıyan kimsenin dini tavizsiz yaşaması, Hakkı haykırması ve Allah'tan başka kimseden korkmamasıdır.

Davetçiye Notlar / Fethi Yeken

Söz&Kalem

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ