Ne Kadar Güzel Çıkmışım diii mi?

Ne Kadar Güzel Çıkmışım diii mi?

Yeni iletişim teknolojileriyle birlikte gündelik yaşamımıza giren hastalıkların başında gelen narsizm hastalığı ile tanıştırmak istiyorum sizleri. Narsizm kelimesi Yunan mitolojisinde çok bilinen Narkisso’dan gelmektedir. Narkissos, kendisinin suya düşen yansımasına âşık olup, hayatını kendini izleyerek tükettiği için bu isimle anılmıştır.

Buna binaen, sürekli kendilerini izleyen, yaptıklarını muhteşem kabul edenler de bu isimle anılmaya başlanmışlarıdır. Narsizm hastası olanlar kendilerini muhteşem görür ve diğer insanlara karşı empati eksikliği gösterirler. Genelde benmerkezci olan bu kibir abideleri, başka insanların kendilerine hayran olmalarını isterler.

 

Narsisizm kavramının tarihi, kibrin tarihi ile birebir seyretmektedir. Semavi dinlerde kibir şeytana atfedilen bir özelliktir. Çünkü şeytan, Allah karşısında kibir göstermiştir. Bununla birlikte pek çok dinî anlatıda kibir kavramıyla ilişkilendirilen kişilikler mevcuttur. Örneğin, serveti ve kendisiyle böbürlenen, Musa Peygamberin mucizelerine inanmayan Firavun ve Karun; İbrahim Peygamberi ateşe attıran zalim kral olarak bilinen Nemrut kendilerine gönderilen peygamberleri kabul etmeyerek kibre düşmüştür.

Narsizm psikolojik açıdan ikiye ayrılmaktadır:

  1. Kişinin kendini korumasıyla alakalı olan durumdur. Yani kişinin kendini önceden gelecek tehlikeye karşı korumaya almasıdır. Halk arasında yaygın olan ‘Önce can, sonra canan’ sözünü buna benzetebiliriz. Bu sağlıklı olanıdır.

 

  1. İçindeki bütünlüğü sarsmamak için dışardan gelen bildirimlere ihtiyaç duymaktır. Fakat bu ihtiyaç kendisini tam tersi bir tavırla gösterir. Bu da kendine aşırı güvenen, kimseyi umursamayan ve kendi bildiğini okuyan bir portre çizebilir. Bunu aslında iç dünyalarındaki aşağılık kompleksini ve yetersizlik duygusunu kapatmak için de yapabilirler.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber, zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz sosyal medyada, ister istemez büyüye kapılıp o dünyaya benzemeye çalışıyoruz. Çünkü sosyal medyadaki ortam, gerçek hayatla birebir örtüşmez. Orada kişi istediği şekilde kendi fotoğraflarıyla oynama yapar ve bunu diğer kişiler mükemmel güzelliğe sahip biri zannederler. Sosyal medya programları da bunu görmüş olmalı ki tüm platformlarda resim paylaşılmadan önce kişinin önüne onlarca filtre sunulur. Böylelikle sosyal medya, mükemmel hayat tarzlarını göstermek için kişiler arasında bir yarış meydanı haline gelir. Kişi burada başka bir ben yaratır. Kendisinin oluşturduğu ama kendi olmayan bir kişilik... Bu yeni ‘ben’e hayran olur ve insanların da hayran olmasını ister.

Yapılan araştırmalarda, sürekli güncelleme yapan, insanları bunaltacak derecede durum paylaşımı yapan, kendini devamlı gösterecek şekilde resim paylaşımında bulunan bireylerde ve kendisinin diğer insanlardan iyi olduğunu göstermek amacı ile yazı paylaşanlarda narsizmin daha yaygın olduğu kanıtlanmıştır.

Selfie dediğimiz öz çekim fotoğraflarından da anlaşılacağı gibi, bireyin kendini en iyi, en beğendiği şekilde paylaşması bunu destekler niteliktedir. Özellikle İnstagram kullanıcılarında narsizm ileri bir seviyeye gelmiştir. Nitekim konuyla alakalı görüş beyan eden Dr. Murat Dağıtmaç, İnstagram kullanıcılarının %35’inde narsizm başlangıcı olduğunu tespit etmiştir.

Kendisini ispat etmeye çalışan bireylerin, güzelliklerini/yakışıklılıklarını öne çıkarıp daha sonra dış görünüşe göre beğeni toplamaya çalışan kişilerin psikolojik davranışlarını da etkilemesi kaçınılmaz hale gelir.

Türkiye ortalamasında sosyal medyada geçirilen vaktin ortalama 3,2 saat olduğunu göz önüne aldığımızda; siz bir kişi ya da toplulukla 3,2 saat vakit geçirirseniz ya siz onların ya da onlar sizin etkisi altında kalırsınız. Ülkemizde yetişen gençler bilinçlendirilmediği için genelde negatif etki olarak yansımaktadır. Gençlerimiz maneviyattan uzak, beyinleri zehirleyen, gerçeklikten uzak kişilerin etkisi altına girmektedir. Bunun için önemli adımlardan biri sosyal medya konusunda bilinçlenmek ve sosyal medyayı amaç haline getirmekten kaçınmaktır.

Söz&Kalem – Ali Tarhan

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ