Sanal Olmayan Bi Bu Kalmıştı

Sanal Olmayan Bi Bu Kalmıştı

Yaşadığımız çağda, bilimsel ve teknolojik gelişmeler her geçen gün hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Her gün haberlerde ya yeni bir şeylerin üretildiğini ya da keşfedildiğini okuyoruz. Bununla birlikte son zamanlarda “sanal gerçeklik” denen bir olay hayatımızda yer edinmiş durumda. Sanal gerçeklik dedikleri teknoloji, insanların kendilerini bulundukları ortamdan farklı bir yerde hissedecekleri, dahası farklı bir ortamı üç boyutlu olarak deneyimleyecekleri bir teknoloji olarak geçiyor. Muhtemelen hepimiz alışveriş merkezlerinin teknoloji mağazalarında bulunan ve denemesi bedava şu kocaman gözlükleri takarak sanal gerçekliği deneyimlemişizdir.  Bu teknoloji genel olarak oyun piyasası ve eğlence sektörü için ortaya konmuştur. Peki, bu sanal gerçeklik gözlüklerini başka nerede kullanmış olabilirler? Daha doğrusu bu işi bizim için acayip kılan şey ne?

Rusya’da bir çiftlikte bulunan çiftçiler, “İneklerin verdiği süt miktarını nasıl arttırabiliriz?” sorusuna cevap ararken kimin aklına gelmişse artık ‘ineklerde sanal gerçeklik gözlükleri kullanarak bu verimliliği arttırabiliriz’ fikri ortaya atılmış. Hani sizde bizim gibi kırk yıl düşünsem aklıma böyle bir şey gelmezdi diye düşünebilirsiniz ama ihtiyaçlar insana çok farklı yollar açabiliyor J

Çiftçiler ineklere sanal gerçeklik gözlükleri taktıktan bir süre sonra, hem süt miktarında hem de kalitesinde artış yaşandığını fark etmişler. İneklere kendilerini yaz günü şırıl şırıl akan bir derenin hemen yanında bulunan uçsuz bucaksız bir çimenliğin ortasındaymış gibi hissettiren sanal gerçeklik gözlüğü ile ineklerin duygusal durumlarının iyileştiği ortaya çıkmış.

Uygulama sonrasında yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilerde, ineklerin duygusal anlamda kendilerini iyi hissetmeleri, verdikleri sütün kalite ve miktarını artırdığı ortaya çıktı. Yapılan testler sonucunda, bu sanal gerçeklik gözlüğüne yansıtılan görüntülerin hayvanların endişelerini azalttığı ve bu etkilerin sürüye de yansıdığı bilgisi paylaşıldı.

Sanırsınız, Matrix senaryosunu ineklere uyarlamışlar! Garibim inekler dört duvar arsında, ahırında saman yiyerkene kendini yemyeşil bir otlakta otlanıyor zannediyor. O motivasyon ve huzurla süt vermesin de ne yapsın? İnsanları beton bloklara hapsedip sanal gerçeklik dedikleri yalan makinaları ile kandırdıkları yetmezmiş gibi şimdi de ahırda yaşayan garibim inekleri otlaklarda yaşıyor diye göstererek etinden ve sütünden faydalanıyorlar. Hakikaten her şey sanal olmuş. Siz siz olun hayatı gerçek olan gerçeklikle yaşamaya çalışın, o zaman sanal değil gerçek mutluluğu yaşarsınız. Ayrıca kendinize oluşturduğunuz gerçek yaşamın yanında ineklere de aynı gerçek ortamı oluşturmayı unutmayın.:)

Söz&Kalem - Yusuf İslam Demir

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ