Suya Sabuna Dokun!

Suya Sabuna Dokun!

Hepinizin adını neredeyse her dakika duyduğu Coronavirus diğer adıyla Covid-19 şu anda dünyanın en önemli sorunlarından birisi. Tüm ülkeler bu virüsten dolayı tedirgin bunun nedeni ise virüsün çok kolay yayılması ve öldürücü etkiye sahip olması. Asıl tedirgin eden şey ise virüse karşı herhangi bir ilacın halen üretilmemiş olmasıdır.

Covid-19, 100’ü aşkın ülkede görülmüş olup Dünya genelinde tespit edilmiş vaka sayısı 721 bin 902. Dünya genelinde virüs nedeniyle ölen insanların sayısı ise 38 bini geçmiş durumda. Umarız bu sayı artmaz ama her geçen saat vaka ve ölüm sayısının artmasından dolayı bu yazıyı okuduğunuz esnada muhtemelen dünya genelinde vaka ve ölüm sayıları artmış olacaktır. En çok vaka sayısına sahip ülke 142 bin 403 ile ABD olmuştur. ABD’yi 97 bin 689 vaka ile İtalya, İtalya’yı da 78 bin 797 vaka ile İspanya takip etmektedir. Virüsten dolayı yaşanan en fazla ölüm ise 10 bin 779 ile İtalya’da olmuştur.

11 Mart’ta sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından ülkemizde ilk vakanın tespit edildiği açıklamasını yapmasından sonra geçen süre zarfında vaka sayıları geometrik bir artışla 13 bin 531’3 ulaştı. İşin acı tarafı ise virüs nedeniyle ölümlerin yaşanması oldu. Ülkemizde Coronavirüs’ten dolayı ölenlerin sayısı 214 oldu. Dünya genelinde virüsün görülmesi üzerine başta ülkemiz olmak üzere bütün ülkeler kendi vatandaşlarının sağlığını korumak amacıyla tedbirler uygulamaya başladılar. Kimi ülkeler bu tedbirleri geç uygulamaya koysada ülkemizde Coronavirüs’e karşı erken bir önlem alındı. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kuruluşlar virüse karşı korunmanın yöntemleri ile alakalı bilgiler ve kamu spotları hazırladılar. Hâlihazırda ilacı bulunmayan virüse karşı geliştirilebilecek en etkili silah tedbir alıp vaka sayısını olabildiğince korumak. Yeni vakaların oluşmasını önlemektir. Peki, virüsten korunmak için ne yapmalıyız?

1) Suya Sabuna Dokunun

Her türlü virüs ve mikroptan temizlenmenin en önemli yolu elleri temiz tutmaktır. Gün içerisinde ellerimizle birçok yere dokunuyoruz ve dolayısıyla birçok mikrobu ve virüsü de ellerimiz vasıtasıyla alıyoruz. Elleri temiz tutmanın yolu da gün içerisinde ellerimizi sık sık yıkamamızdır. Ellerin doğru bir şekilde yıkanışı ise şu şekildedir:

Önce elinizi ılık bir suyla ıslatın, ardından bir miktar sabun alın. Avuç içlerinizi birbirine sürterek ellerinizi ovalayın. Başparmağınızı diğer elinizin avuç içine sıkıştırıp dairesel ileri geri yapın. Bir elin parmaklarını diğer elin avuç içine yerleştirip ileri geri ovuşturun. Bir elin avuç içi diğer elin üst kısmına gelecek şekilde parmaklarınızı kenetleyin ve ileri geri ovalayın her iki el için de bunu yapın. Bir elin parmaklarını diğer elin avuç içine yerleştirip ileri geri ovuşturun, elinizi su ile durulayın, elinizi kurulayın, musluğu temiz ellerinizle kapatmak yerine kullandığınız peçete ile veya dirseğinizle kapatın.

2) Dezenfektan Kullanmak

Özellikle evde olmadığımız zamanlarda her zaman ellerimizi yıkama fırsatı bulamayabiliriz. Böyle durumlar için yanımızda el dezenfektanı bulundurmamız çok faydalı olacaktır. Eğer bu imkana sahip değilsek 80 derece etil alkol içeren kolonya da bu görevi görecektir.

3) Maske Kullanmak

Virüs genel olarak havada bulunmaz, dolayısıyla solunum yoluyla değil daha çok temas, öksürme ve hapşırma esnasında ağızdan veya burundan çıkan damlacıklar vasıtasıyla bulaşır. Dolayısıyla herhangi bir hastalığı olan insanlar sadece ihtiyacı olan süre kadar maske takması yeterlidir. Ayrıca öksürme ve hapşırma esnasında ağzınızı tek kullanımlık mendille yoksa dirsek boşluğunu kullanarak kapatmalısınız. Sağlıklı bireylerin maske takmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Ancak virüsün yayılmaya başladığı dönemde maske takma gerekliliği hissedilebilir.

4) Ellerinizi Yüzünüze ve Gözünüze Götürmemeye Çalışın

Az önce de ifade ettiğim gibi ellerimiz adeta mikrop ve virüs yuvasıdır. Ellerimizi ağzımıza ve gözümüze götürmek virüs kapma ihtimalimizi artıracaktır. Ellerimizi sadece yıkadıktan sonra başka bir yere temas etmeden önce ağzımıza veya suratımıza değdirebiliriz. En iyisi ise bu süreçte elimizle yüzümüze ve yüz bölgesindeki organlara mümkün mertebe dokunmamak, dokunsak bile bunun için tek kullanımlık peçete kullanmak.

5) İnsanlarla Yakın Temastan Kaçının

İster belirti göstersin ister göstermesin şu süreçte kesinlikle insanlarla yakın temas kurmaktan kaçınmak zorundayız. Özellikle öpüşmek ve el sıkışmak gibi eylemler virüs kapmak açısından çok tehlikelidir. Bu süreçte yakınlarımızla tokalaşmak ve en önemlisi de musafahalaşmayı kesmek zorundayız. El sıkışmak yerine ayak tokuşturalım diyenler olabilir ama görüntü olarak hiç hoş değil J

6) Bağışıklık Sistemimizi Kuvvetlendiren Besinlerle Beslenmek

Bu dönemde bolca C vitamini alarak, dengeli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Bunlarla birlikte bağışıklığımızı güçlendirmek için şiddeti yüksek olan egzersizlerden uzak kalmalı, panikten uzak kalmalı ve uyku saatlerimizi doğru ayarlayıp düzenli uyumalıyız. Son olarak düzenli olarak diyafram nefesi egzersizi yapmak da bağışıklığın güçlenmesi için iyi gelecektir.

7) Zorunda Kalmadıkça Dışarı Çıkmamak

Zorunda olmadığınız sürece evden dışarı çıkmamaya çalışın. Özellikle virüsün rahat bir şekilde yayılabildiği şu dönemde evinizden dışarı çıkmamanız hem sizin için hem de diğer insanların sağlığı için daha güvenli olacaktır. Eğer dışarı çıkacaksanız da elle temas etmemeye ve sosyal izolasyona dikkat edip kalabalık ortamlara çok girmeden hemen dönmelisiniz. Döndüğünüzde ilk iş olarak el dezenfektenizi yapmak için elinizi bol köpükle iyice yıkamak olmalıdır.

Bu 7 madde corona virüsünden korunmanız açısından son derece önem teşkil etmektedir. Elimizden geldiğince bu maddelere uymaya çalışalım. Unutmayalım, virüs alacağımız tedbirlerden daha etkili değildir. Sağlıcakla kalınız.

Söz&Kalem - Kerem Kahya

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ